„Ostatnia rodzina”, „Wołyń” i inne polskie tytuły w IPLI

Widzowie telewizji internetowej IPLA mogą już obejrzeć zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni – „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego. Polskiego kina nie zabraknie także wśród innych marcowych propozycji IPLI. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, „Prosta historia o morderstwie” z Kingą Preis i Andrzejem Chyrą oraz opowieść o miłości, zabawie i przyjaźni „Wszystkie nieprzespane noce” dostępne będą w ofercie filmowej IPLI nie tylko na komputerach, smartfonach i tabletach, ale także w Smart TV czy dekoderach.

„Ostatnia rodzina” jest zaproszeniem do poznania niezwykłego świata Zdzisława Beksińskiego, jednego z najbardziej charakterystycznych artystów XX wieku oraz jego rodziny – syna Tomasza, kultowego dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego, mającego duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, oraz żony Zofii. Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku i ukazuje historię rozgrywającą się na przestrzeni 28 lat. „Ostatnia rodzina” zdobyła aż 9 nagród podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, w tym dla najlepszego filmu oraz za najlepsze pierwszoplanowe role główne dla Andrzeja Seweryna i Aleksandry Koniecznej. Film otrzymał również 10 nominacji do Orłów – nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową.

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oparty jest na motywach zbioru opowiadań pt. „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego. Akcja tego przełomowego i do bólu prawdziwego filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku i ukazuje, jak zmieniło się życie mieszkańców małej wioski po okupacji sowieckiej oraz późniejszym niemieckim ataku na ZSRR. Produkcja najdroższego, jak do tej pory, obrazu Smarzowskiego trwała aż 80 dni zdjęciowych i została doceniona podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz przez Polską Akademię Filmową. W ukazującej tragedię Wołynia superprodukcji wystąpili: Arkadiusz Jakubik, Izabela Kuna, Michalina Łabacz oraz Jacek Braciak.

Trzymająca w napięciu i pełna zaskakujących zwrotów akcji „Prosta historia o morderstwie” to opowieść o rodzinie, w której zło i kłamstwo są na porządku dziennym. Roman jest zamieszanym w nielegalne interesy funkcjonariuszem policji, który w domu zamienia się w porywczego i agresywnego despotę. Kiedy zostaje zamordowany, głównym podejrzanym staje się jego syn, również funkcjonariusz policji. W ukazującym społeczne problemy kryminale Arkadiusza Jakubika wystąpili Andrzej Chyra, Kinga Preis oraz Filip Pławiak.

Nagrodzony za Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sundance oraz Nagrodą Publiczności na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, nowy film Michała Marczaka „Wszystkie nieprzespane noce” ukazuje niezwykłą pasję młodości. Kiedy Krzysiek kończy trwający pięć lat związek z pierwszą dziewczyną rzuca się w szalony wir nocnego życia i niezobowiązującej zabawy. Pulsujący w rytmie uczuć i muzyki dokumentalizowany dramat oprócz całonocnych zabaw pokazuje także marzenia, frustracje i lęki szukających własnego „ja” młodych ludzi.

Źródło: Cyfrowy Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *