„Piosenki ze starej pasieki” Jana Krzysztofa Kelusa w TVP2 HD

TVP2 HD zaprasza na widowisko „Piosenki ze starej pasieki” poświęcone twórczości Jana Krzysztofa Kelusa. Premiera we wtorek, 3 maja 206 roku, w Dwójce.

Tytuł widowiska to trawestacja tytułu słynnego, wydanego niezależnie, tomika poetyckiego Jana Krzysztofa Kelusa – „Piosenki ze starej kasety”. Ideą widowiska jest przybliżenie współczesnej publiczności jednego z najważniejszych artystów minionego półwiecza, który nigdy nie zabiegał o medialny rozgłos, koncentrując się w swojej twórczości na sensach poetyckich, prawdzie historycznej i moralnym sprzeciwie wobec zła. Poprzez nowoczesne, ale mocno osadzone w tradycji balladowej aranżacje Pawła Stankiewicza, utwory Kelusa zyskują nowy wymiar artystyczny, a powierzenie ich interpretacji wybitnym artystom polskiego teatru i filmu jest zarówno rodzajem hołdu złożonego artyście, jak i podkreśleniem najwyższej rangi twórczości autora „Biura Rzeczy Znalezionych”. Widowisko odbyło się 19 kwietnia br. na scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego w Warszawie, w ruchomej scenerii wirtualnej pasieki. W ulach umieszczone zostały ekrany, na których pojawiały się dokumentalne obrazy dotyczące historii i współczesności Polski, Europy i świata, a także wizualizacje przygotowane na podstawie obrazów Franciszka Maśluszczaka. Narrator w kostiumie pszczelarza (specjalna rola Pawła Królikowskiego) poprowadził ironiczną opowieść o życiu pszczół, a więc o życiu Polaków, które opisał w swoich piosenkach Jan Krzysztof Kelus.

W spektaklu wystąpili: Teresa Lipowska, Emilia Komarnicka, Natalia Sikora, Monika Węgiel, Redbad Klijnstra, Michał Chorosiński, Paweł Królikowski oraz młodzi artyści Teatru Piosenki i Art Color Ballet.

Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski.

Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski.

Malarstwo: Franciszek Maśluszczak.

Wizualizacje: Piotr Marcin Stapiński.

Producenci: Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła .

„Piosenki ze starej pasieki”

Premiera: wtorek, 3 maja, godzina 18:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *