Podwójny jubileusz Piotra Banacha w Trójce

Okrągła pięćdziesiątka „na liczniku”, z czego 35 lat z na scenie – w sobotę 26 września 2015 roku Piotr Banach będzie świętował podwójny jubileusz w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Podczas koncertu w Trójce były muzyk m.in. grup Hey i Dum Dum wykona – wraz z muzykami ze swojego obecnego projektu Indios Bravos – utwory, które znalazły się na podsumowującej jego karierę płycie „35/50: 35 lat na scenie / 50 lat na świecie”.

Pierwszą gitarę dostał pod choinkę już pod koniec lat 70., jednak zawodowym gitarzystą został dopiero w wieku 24 lat. Wcześniej był puzonistą (w orkiestrze szkolnej) oraz perkusistą – m.in. w grupach Kryterium, Grass, Kumander i słynnych Kolaborantach. Piotr Banach to jednak przede wszystkim założyciel i lider grup Dum Dum, Hey oraz Indios Bravos. – Gwiazdą rocka chciałem być od 15. roku życia. Ale nie chodziło mi wcale o splendor, lecz o pozycję kapłana, który ma moc przemawiania do ludzi i zmieniania świata. Tak to sobie wtedy wyobrażałem… – mówił muzyk w audycji Piotra Metza „Lista Osobista” w radiowej Trójce.

Nie radziłem sobie z pozycją lidera bez autorytetu – wspomina jednak okres swoich największych sukcesów z grupą Hey. – Trzon zespołu stanowiliśmy ja i Kaśka (Nosowska); reszta składu powstawała trochę „z łapanki” – opowiadał w Programie 3. W efekcie w 1999 roku doszło do rozstania jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych z jego założycielem i twórcą największych przebojów.

W 1997 roku, kiedy Hey odnosił największe sukcesy, Piotr Banach założył reggae’ową grupę Indios Bravos. Miała być dla niego odskocznią. – Sama nazwa sugeruje, że to ci Indianie, którzy nie dali się zamknąć w rezerwatach, walczyli o własną tożsamość kulturowa, o to, by żyć jak ich ojcowie i nie chcieli by ktoś im mówił, jak mają funkcjonować – tłumaczy muzyk, który w tym roku obchodzi 35-lecie działalności scenicznej. A na miejsce specjalnego, jubileuszowego koncertu wybrał Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej.

W programie wieczoru znajdą się przede wszystkim utwory z repertuaru grupy Indios Bravos. Nie powinno jednak zabraknąć solowych kompozycji Banacha oraz przebojów, które nagrał m.in. z zespołami Hey i Ludzie Mili, a które znalazły się na tegorocznym, jubileuszowym i potrójnym wydawnictwie „35/50: 35 lat na scenie / 50 lat na świecie”.

Transmisja koncertu Piotra Banacha z Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Trójki (w ramach audycji „Lista Osobista” Piotra Metza) w sobotę 26 września od godziny 20:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *