„Polowanie na szczury” w TVP1 HD

Obsypany nagrodami duński dokument o łowcach szczurów w Mumbaju pokaże TVP1 HD w czwartek 4 grudnia 2014 roku w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Dość powiedzieć, że 14-milionowy Mumbaj to 14 mln ludzi i sześć razy więcej szczurów, czyli 84 mln…

W „Polowaniu na szczury” Miriam Chandy Menacherry uzbrojeni w pochodnie i kije łowcy wyruszają co noc na polowanie, by przed świtem wrócić z łupem 30 martwych gryzoni. Łowcy grzęzną w bagnie śmieci i gnijących odpadów. Aby zarobić na życie i lepszą przyszłość swoich dzieci, uczestniczą w najbardziej prymitywnej we współczesnym świecie wojnie pomiędzy ludźmi i zwierzętami, toczonej przy użyciu najprostszych narzędzi. Stosują najrozmaitsze metody, czasem okrutne. Najczęściej – gazowanie lub trucie.

Jeden z bohaterów to 57-letni szef firmy, który marzył kiedyś o karierze tancerza filmowego. Dziś, kiedy każdego ranka przystępuje do liczenia martwych szczurów, porównuje się do Jamesa Bonda z „licencją na zabijanie” (szczurów).

Mroczna, wzbudzająca niepokój, lecz nie pozbawiona akcentów humorystycznych opowieść jest zapisem ponad dwóch lat z życia miasta w scenerii zmieniających się pór roku.

Film był pokazywany w kinach w trzech indyjskich metropoliach. Cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Indiach, jak i za granicą. Zdobył m.in. nagrodę Coproduction Challenge w Cannes (2010). Miał światową premierę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Amsterdamie (2011). Został uznany za najlepszy dokument na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych w Kerali (2012). Jest zdobywcą Nagrody Publiczności na Festiwalu Filmów Indyjskich we Florencji (2012) oraz Nagrody Jurorów podczas festiwalu Jeevika, Asian Livelihood Awards (2012).

„Polowanie na szczury”

Emisja: czwartek, 4 grudnia, godzina 22:25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *