Polska premiera IV Symfonii Góreckiego w radiowej Dwójce

W niedzielę 15 lutego 2015 roku Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisję koncertu z łódzkiego Festiwalu Tansmana, podczas którego zabrzmi IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego. Początek w „Filharmonii Dwójki” o godzinie 19:00.

To będzie polskie prawykonanie IV Symfonii „Tansman Epizody” op. 85 na wielką orkiestrę, organy i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego – utworu niedoprowadzonego przez kompozytora do postaci finalnej, pozostawionego w formie skróconej partytury. Dzieło dokończył Mikołaj Górecki – syn kompozytora, rozwijający z powodzeniem własną karierę twórczą. Światowa premiera utworu odbyła się 12 kwietnia ubiegłego roku w Royal Festival Hall w Londynie (z retransmisją na antenie Dwójki), a następnie w Los Angeles i Amsterdamie. Łódź będzie czwartym miastem, w którym zaprezentowana zostanie IV Symfonia – wielkie podsumowanie całego dorobku kompozytora. Dzieło wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

W programie wieczoru znajdą się ponadto dwa czteroczęściowe dzieła Aleksandra Tansmana – Cztery tańce polskie, które przed wojną należały do najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych jego utworów, oraz reprezentujące późną twórczość, powstałe w latach 1967-1968 – Quatre Mouvements na orkiestrę symfoniczną.

To wszystko 15 lutego w ramach audycji „Filharmonia Dwójki” (godziny 19:00-21:45).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *