Polskie Radio z serwisem o Witoldzie Pileckim

Witold Pilecki to bohater nowego serwisu specjalnego przygotowanego przez Portal PolskieRadio.pl z okazji 115. rocznicy urodzin. Uruchomiona w środę, 11 maja 2016 roku, witryna internetowa zawiera wiele archiwalnych dokumentów poświęconych bohaterskiemu rotmistrzowi, w tym niepublikowane lub mało znane nagrania i materiały multimedialne.

Przez całe życie bezinteresownie służył Polsce. Nie oczekiwał niczego w zamian. Postępował zgodnie z własnymi wartościami i sumieniem. W życiu kierował się wiarą, wolnością, patriotyzmem i poświęceniem – ideałami brutalnie zdeptanymi przez dwa totalitarne reżimy XX wieku.

Serwis Pilecki.polskieradio.pl przygotowany przez Portal PolskieRadio.pl wystartował w środę, 11 maja – dwa dni przed rocznicą urodzin Rotmistrza (13 maja 1901 roku). Wśród materiałów archiwalnych składających się z dokumentów, fotografii i nagrań, na szczególną uwagę zasługują listy pisane przez Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, do którego trafił z własnej woli. Przejmująco brzmią zwłaszcza słowa adresowane do córki Zofii i syna Andrzeja.

W specjalnym wywiadzie filmowym, nagranym w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, Jacek Pawłowicz rekonstruuje ostatnie miesiące życia Witolda Pileckiego, pokazuje miejsca kaźni i śmierci Rotmistrza.

Ponadto pod hasłem „Prawdy nie da się zatrzymać” użytkownicy serwisu znajdą bogaty dział przedstawiający różne inicjatywy upamiętniające bohaterskiego rotmistrza.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *