Polskie Radio włącza się w Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4 września odbędzie się X Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W jubileuszowym Narodowym Czytaniu w warszawskim Ogrodzie Saskim weźmie udział Para Prezydencka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Zapraszamy na audycje specjalne, relacje i transmisje z wydarzenia. Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania 2021.

Akcja promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór napisany jesienią 1906 roku bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Na scenie wystąpi kilkudziesięciu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcielą się: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska.

Idea akcji wpisuje się w edukacyjną misję Polskiego Radia – największego publicznego nadawcy.

Program 1 Polskiego Radia przygotował swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych pod czujnym okiem dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły. Materiał z nagrań „Moralności pani Dulskiej” dziennikarzy Programu Pierwszego Polskiego Radia wysłuchać będzie można 2 września w „Ekspresie Jedynki” (godz. 15.00 – 17.00) A po godz. 23.00 w audycji „Magazyn bardzo filmowy” o „Moralności pani Dulskiej” na ekranie. W piątek 3 września w „Ekspresie Jedynki” relacje z próby do Narodowego Czytania, a rano w „Czterech porach roku” (godz. 9.00-12.00) o epoce Gabrieli Zapolskiej.

W sobotę 4 września na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wyemitowane zostaną wybrane fragmenty adaptacji „Moralności Pani Dulskiej” zagrane przez dziennikarzy Jedynki (godz. 9.50, 10.50, 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Z okazji Narodowego Czytania 4 września „Jedyne takie miejsce” prosto z Ogrodu Saskiego. Od godz. 12.00 transmisja na antenie Programu Pierwszego z Ogrodu Saskiego aktu I „Moralności pani Dulskiej”, a od 14.00 rozmowy z aktorami i widzami uczestniczącymi w wydarzeniu.

Program 2 Polskiego Radia do piątku 3 września o godz. 12.10 w paśmie „Podróżnik muzyczny” prezentuje polskich aktorów występujących w krótkich scenkach z „Moralności pani Dulskiej”, nagranych specjalnie dla radiowej Dwójki. Występują m.in. Marzena Trybała i Przemysław Stippa – emisja na antenie Dwójki, wideo w mediach społecznościowych anteny.

3 września o godz. 17.30 w audycji „O wszystkim z kulturą” na antenie Dwójki spotkanie z Grażyną Barszczewską – aktorką obchodzącą jubileusz 75-lecia urodzin, kreującą tytułową rolę w organizowanym przez Kancelarię Prezydenta Narodowym Czytaniu „Moralności pani Dulskiej”. Transmisja aktu II „Moralności pani Dulskiej” z Ogrodu Saskiego na antenie Dwójki 4 września po godz. 12.00.

Program 3 Polskiego Radia do 4 września o godz. 9.40 emituje fragmenty „Moralności pani Dulskiej” zagrane przez trzy aktorki: Danutę Stenkę, Michalinę Łabacz oraz Olgę Sarzyńską. Od godz. 12.00 w audycji „3 gramy Redbada” rozmowy z aktorami czytającymi dramat Gabrieli Zapolskiej. Poza tym wejścia na żywo redaktor Katarzyny Cygler z Ogrodu Saskiego.

Transmisja aktu III „Moralności pani Dulskiej” z Ogrodu Saskiego na antenie Programu Trzeciego 4 września o godz. 13.35.

Do 3 września o akcji można usłyszeć na antenie Czwórki w audycjach: „Stacja Kultura”, „Artystyczny wybieg”, „W to mi graj” oraz w serwisach kulturalnych.

2 września w Czwórce w audycji „Stacja Kultura” o aktorkach, które wcielały się w postać Dulskiej w teatrze, kinie i spektaklach radiowych w Teatrze PR – przedstawienie wybranych sylwetek. Z okazji Narodowego Czytania 4 września od godz. 9.00 na antenie Czwórki relacje z wydarzenia, rozmowy z aktorami biorącymi udział w Narodowym Czytaniu (relacje w serwisach informacyjnych oraz o godz. 12.00 w programie „W to mi graj”).

Polskie Radio Chopin 4 września o godz. 21.00 przygotowało specjalne wydanie audycji „Kino Polonia. Chopin”, której autor, Mariusz Gradowski, zaprezentuje m.in. muzykę Stanisława Radwana z 7. odcinka Kraków 1907, pochodzącego z serialu Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego „Z biegiem lat, ​z biegiem dni”. Odcinek ten stanowi adaptację filmową „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (Dulska, odtwarzana przez Annę Polony, jest zresztą jedną z głównych postaci całego serialu).

Na antenie Polskiego Radia 24 w dniu Narodowego Czytania 4 września transmisja Pary Prezydenckiej, a także liczne wejścia reporterskie i informacje w serwisach.

Informacje o Narodowym Czytaniu i relacje z jego przebiegu będą obecne w serwisach informacyjnych i magazynach na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy.

Portal polskieradio.pl​ przygotował serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl. Zawiera on tajemnice biografii Gabrieli Zapolskiej, historie o czasach, w których żyła Dulska, publikacje „przewodnika po moralności” bohaterki czytanego w tym roku dramatu. Dostępne są w nim też audycje nadawane na wszystkich antenach Polskiego Radia poświęcone Zapolskiej i jej utworowi.

4 września, w finałowym dniu akcji, całodniowa  transmisja czytania „Moralności pani Dulskiej” z udziałem Pary Prezydenckiej oraz zaproszonych gości na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *