Ponad 133 tys. widzów „Naszej klasy” w TVP Kultura

Największą widownię spośród wszystkich tegorocznych premier teatralnych w TVP Kultura miała transmitowana na żywo we wtorek, 16 grudnia 2014 roku „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka, z Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Pierwszą część spektaklu o godzinie 20:00 oglądało ponad 133 tys. widzów, drugą (o godzinie 21:20) – blisko 123 tys. Dało to TVP Kultura odpowiednio 0,8% i 0,9% udziałów w całej widowni telewizyjnej. Poprzedni rekordzista – „Dziady” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Nowego w Poznaniu – miał 31 października ponad 37 tys. widzów.

„Nasza klasa” to portret ciemnej strony relacji polsko-żydowskich, osnuty wokół tragedii w Jedwabnem. Bohaterami jest dziesięcioro uczniów jednej klasy, których losy i wzajemne stosunki zostają całkowicie odmienione wskutek wybuchu II wojny światowej. Uwikłani w dzieje historii młodzi ludzie zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia, ale też dobrowolnie zajmują miejsca po przeciwnych stronach barykady. Jak mówi o sztuce reżyser spektaklu Ondrej Spišak: „Nasza klasa” pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści – jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa.

Dramat Słobodzianka był w Polsce wielokrotnie nagradzany, m.in. jako pierwszy tekst dramatyczny otrzymał Nagrodą Literacką NIKE. „Nasza klasa” odnosi też sukcesy za granicą (określana jest nawet mianem „najlepszej sztuki eksportowej”) – dotychczas sięgano po nią choćby w teatrach na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Transmisję przedstawienia poprzedził wstęp Łukasza Drewniaka, który poprowadził również rozmowę z Tadeuszem Słobodziankiem w przerwie spektaklu oraz dyskusję ze specjalnie zaproszonymi gośćmi chwilę po zakończeniu transmisji.

Warto wiedzieć, że już w pierwszym kwartale 2015 roku TVP Kultura pokaże premierowo „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie oraz „Polaków” wg tekstów Witolda Gombrowicza i kard. Wyszyńskiego w reżyserii Gabriela Gietzky’ego z warszawskiego Teatru Polskiego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *