Pożegnanie Władysława Bartoszewskiego w TVP

W poniedziałek 4 maja 2015 roku, w dniu pogrzebu Władysława Bartoszewskiego, od godziny 11:55 TVP1 HD, TVP INFO i TVP Polonia przeprowadzą transmisję mszy żałobnej i uroczystości pogrzebowych z warszawskich Powązek Wojskowych. O godzinie 22:10 Jedynka pokaże premierę dokumentu Zofii Kunert „Opowieść o „Żegocie”, którego Władysław Bartoszewski był głównym bohaterem.

Koprodukowany przez Jedynkę dokument „Opowieść o Żegocie” w reżyserii Zofii Kunert jest zapewne ostatnim filmem, jaki powstał z udziałem zmarłego w wieku 93 lat Władysława Bartoszewskiego – polskiego dyplomaty, polityka, dziennikarza, historyka, więźnia KL Auschwitz, oficera Armii Krajowej, działacza „Żegoty”, ministra spraw zagranicznych oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Żegota” to kryptonim tajnej organizacji Rady Pomocy Żydom, która działała w latach 1942-1945. Film dokumentalistki Zofii Kunert unika patosu i wielkich słów. Na podstawie niezwykle poruszających – z pozoru zwyczajnych – historii opowiada o losach bohaterów tamtych wydarzeń. Jednym z głównych bohaterów filmu był Władysław Bartoszewski (premiera: godzina 22:10, powtórka: godzina 3:45).

TVP Historia 4 maja o godzinie 11:10 zaprasza na dokument pt. „Bartoszewski” w reż. Jerzego Kowynia. To opowieść Władysława Bartoszewskiego o najnowszej historii Polski widziana oczami obserwatora i czynnego uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. Antena o godzinie 11:55 pokaże również „Słownik Władysława Bartoszewskiego – Przyzwoitość”. O przyzwoitości Bartoszewski rozmawia z liderem zespołu T. Love Muńkiem Staszczykiem, który nazwał go w wywiadzie jedynym autorytetem.

Tego dnia o godzinie 23:10 na antenie TVP Kultura przedstawi pierwszą część „Niedzieli z…” nagrywanej z okazji 90-tych urodzin Władysława Bartoszewskiego.

W TVP Regionalna 4 maja o godzinie 8:30 w ramach cyklu „Dialogi” spotkanie z Władysławem Bartoszewskim przypomni ks. Jarosław Nowak. W programie tym Władysław Bartoszewski opowiadał o swoim życiu w PRL, okresie stanu wojennego i w wolnej Polsce.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *