Premiera baletu „Niżyński” w TVP Kultura

20 stycznia z okazji 100. rocznicy ostatniego publicznego występu Wacława Niżyńskiego TVP Kultura zaprasza na premierę spektaklu „Niżyński” autorstwa Johna Neumeiera, wybitnego znawcy życia i twórczości legendarnego tancerza.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

W 2019 roku mija również 130. rocznica urodzin Wacława Niżyńskiego, wielkiego tancerza i choreografa polskiego pochodzenia, artysty o doskonałej technice, niespotykanej ekspresyjności i wrażliwości, po dziś dzień inspirującego kolejne pokolenia twórców baletu.

Obchodzący w tym roku 80. urodziny John Neumeier, założyciel i dyrektor Baletu Hamburskiego, laureat wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Niżyńskiego za całokształt twórczości, Nagrody Muzycznej Herberta von Karajana i Złotego Medalu Gloria Artis, stworzył w 2000 roku spektakl będący choreograficzną próbą zrekonstruowania ostatniego publicznego występu Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w St-Moritz.

Dzień po setnej rocznicy tego wydarzenia TVP Kultura pokaże zarejestrowane w 2017 roku, wyjątkowe widowisko baletowe „Niżyński” z muzyką Chopina, Rimskiego-Korsakowa, Schumanna i Szostakowicza. Neumeier jest autorem nie tylko choreografii, ale również scenografii i kostiumów w przedstawieniu.

„Niżyński”, TVP Kultura, 20 stycznia, godz. 14:50.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *