Premiera dokumentu „Jane” na antenie National Geographic

fot. National Geographic Creative/ Hugo van Lawick

18 marca o godzinie 21:00 na kanale National Geographic odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Jane”. Produkcja okrzyknięta przez krytyków „zapierającym dech w piersiach”, „fascynującym”, „spektakularnym dziełem” oraz „najlepszym dokumentem 2017 roku” zostanie pokazana w 172 krajach świata w 43 wersjach językowych. Nominowany do nagrody BAFTA film został uznany za najgłośniejszy dokument ubiegłego roku oraz „arcydzieło kinematografii” przez 18 amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych, w tym członków Amerykańskiej Gildii Producentów, Stowarzyszenia Amerykańskich Montażystów Filmowych, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz Amerykańskiej Rady Krytyki Filmowej.

Śledź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Wielokrotnie nagradzany reżyser Brett Morgen („Kurt Cobain: Montage of Heck”, „To rola dla niego”) wykorzystał ponad 100 godzin nieznanych wcześniej nagrań filmowych, aby przedstawić widzom historię życia Jane Goodall – młodej kobiety, której badania nad szympansami zapoczątkowały nową erę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i sprawiły, że zaczęliśmy zupełnie inaczej postrzegać otaczające nas środowisko naturalne.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1960 roku w Gombe, gdzie 26-letnia Angielka rozpoczyna badania nad szympansami. Jane Goodall jest zafascynowana zwierzętami, ale nie ma naukowego wykształcenia. Cierpliwie zdobywa zaufanie małp, a międzynarodowa prasa zaczyna rozpisywać się o jej przełomowych odkryciach, dowodzących, że szympansy są nie tylko niezwykle inteligentne i żyją w społeczności, ale wykorzystują też narzędzia do zdobywania pożywienia. W 1964 roku holenderski filmowiec Hugo van Lawick, zaczyna pracę nad dokumentem o prowadzonych przez Jane badaniach. Niedługo potem zakochuje się w bohaterce swojego filmu. Wkrótce para bierze ślub a Jane rodzi dziecko. Cieniem na życiu filmowej pary kładzie się jednak epidemia polio, która wybucha wśród szympansów.

Dotychczasowe produkcje o badaniach nad szympansami prowadzonymi przez Jane Goodall głównie ukazywały różne aspekty jej pracy. W najnowszym dokumencie „Jane” przyglądamy się jej pracy, ale większość uwagi skupiona zostaje przede wszystkim na niej samej. Śledzimy więc narodziny jej miłości do Hugo van Lawicka oraz próby pogodzenia obowiązków małżeńskich i macierzyńskich z jej życiową pasją.

Perfekcyjne ujęcia van Lawicka odnaleziono na szpulach w archiwum National Geographic. Wszystkie nagrania zachowały się w idealnym stanie, ale ich przejrzenie nie było łatwym zadaniem. Szesnastomilimetrowe taśmy poukładane były w przypadkowej kolejności, bez opisów i dźwięku. By móc wykorzystać ten materiał, Morgen i jego ekipa musieli uporządkować kolekcję, zidentyfikować 160 szympansów i udźwiękowić otoczenie porastającej Gombe dżungli. Efekt tej pracy to film z frapującą, symfoniczną ścieżką muzyczną skomponowaną przez Philipa Glassa, przedstawiający kameralny portret Jane Goodall, niestrudzonej badaczki, która stała się jedną z najbardziej podziwianych na całym świecie aktywistek na rzecz ochrony środowiska.

Światowa premiera filmu dokumentalnego „Jane” miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2017 roku. Film zdobył tam bardzo pochlebne recenzje. Produkcja została pokazana na ponad 25 międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Londyńskim Festiwalu Filmowym BFI, Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Festiwalu Filmowym w Savannah i festiwalu DOC w Nowym Jorku. W październiku ubiegłego roku zorganizowano też projekcję filmu w Hollywood Bowl przy akompaniamencie orkiestry. To pierwszy w historii kinematografii dokument wyświetlony w amfiteatrze, będącym symbolem Los Angeles.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *