Premiera filmu „Gra o koronę” w TVP Historia

W sobotę, 19 marca o godz. 21:15 TVP Historia zaprasza na premierę fabularyzowanego dokumentu w reż. Piotra Jaworskiego „Gra o koronę”. Film poświęcony jest jednemu z najwybitniejszych mężów stanu w historii Polski — Janowi Zamoyskiemu. Szlachcic, magnat, mecenas sztuki i nauki oraz polityk, który pełnił kluczowe funkcje w państwie, a u szczytu kariery stał się nieformalnym „wicekrólem” Rzeczypospolitej. Dlaczego nigdy nie zasiadł na tronie? Podczas realizacji filmu twórcy korzystali z technologii Unreal Engine.

Sprawdź godziny emisji audycji „Gra o koronę” w PROGRAMIE TV

„Gra o koronę” to nowa produkcja Telewizji Polskiej zrealizowana z rozmachem i przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jest to fabularyzowany dokument, który wiernie przedstawia kluczowe momenty biografii Zamoyskiego. Jego bogaty życiorys — Jan Zamoyski służył aż czterem polskim królom. Były to czasy bitew, sejmowych kłótni, walk o tron, egzekucji, a nawet ucieczki jednego z Polskich królów elekcyjnych, Henryka Walezego.

Jan Zamoyski pochodził ze skromnego rodu, a po latach awansował na pozycję jednej z najważniejszych osób w państwie. W filmie jego droga kariery, jako męża stanu została zobrazowana w formie komiksu historycznego. Poszczególne sceny nawiązują do obrazów Jana Matejki, a oświetlenie planu przypomina dzieła Caravaggio. Dużą rolę w koncepcji wizualnej filmu odegrała też scenografia – odtworzone w studiu realne wnętrza zostały połączone z wirtualną scenerią, wyświetlaną na ekranach ledowych. Dzięki efektom i zastosowanej technologii film silnie oddziałuje na wyobraźnię i tworzy sugestywną ilustrację prezentowanych wydarzeń.

„Gra o koronę” jest jedną z pierwszych produkcji w Polsce, która niemal w całości została osadzona w technologii Unreal Engine. – W filmie wykorzystaliśmy niezwykle sugestywne rysunki autorstwa znanego krakowskiego twórcy komiksów, Rafała Szłapy, które następnie zostały zaanimowane i ożywione. Z kolei sposób realizacji scen inscenizowanych z pomocą aktorów i rekonstruktorów – w technice Unreal Engine – miał jak najwierniej zilustrować wydarzenia i stworzyć wrażenie jakby widzowie sami brali w nich udział – wyjaśnia reżyser Piotr Jaworski.

Za realistyczną scenografię odpowiadała Ludmiła Miłaszewicz, nad światłem i zdjęciami czuwał operator Marek Gajczak. Kierownikiem artystycznym odpowiedzialnym za połączenie wszystkich technik był Jarosław Migoń. Muzykę skomponował Marcin Gałażyn. Przy produkcji pracowali też rekonstruktorzy kostiumów oraz kostiumograf Justyna Krzepkowska.

W piątek, 18 marca w Muzeum Czartoryskich w Krakowie odbędzie się uroczysty przedpremierowy pokaz filmu.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Telewizyjna premiera „Gry o koronę” już w najbliższą sobotę, 19 marca o godz. 21:15 w TVP Historia i TVP Historia 2.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *