Premiera słuchowiska „Lilla Weneda” w radiowej Dwójce

W piątek, 11 listopada 2016 roku, w audycji „Wieczór ze słuchowiskiem” w godzinach 15:00-16:00 (część 1) i 18:00-19:00 (część 2) Program 2 premierowo wyemituje radiową adaptację dramatu Juliusza Słowackiego „Lilla Weneda” w reżyserii Darka Błaszczyka. Wystąpią m.in. Eliza Rycembel, Katarzyna Dąbrowska, Danuta Stenka i Wiesław Komasa.

Słuchowisko „Lilla Weneda” jest radiową adaptacją utworu Juliusza Słowackiego z 1839 roku. To rozgrywająca się w czasach przedchrześcijańskich historia upadku starożytnego ludu Wenedów, zamieszkującego tereny nad Bałtykiem. Ten szlachetny lud zostaje najechany przez Lechitów. Tytułowa Lilla pragnie ocalić los swojej rodziny i poddanych, a ma w tym pomóc królewska harfa jej ojca, która wraz z uwięzieniem króla Derwida trafia do wrogów. Starania młodej dziewczyny, zgodnie z wróżbą jej siostry Rozy, pozostaną jednak bezowocne, bo na rodzie Wenedów ciąży klątwa, która musi się wypełnić. Dąży do tego krwawa królowa Lechitów – Gwinona.

W słuchowisku muzyka zespołów Lautari i Sutari, czerpiących z tradycji muzyki korzennej, podkreśla atmosferę baśniowych, przedchrześcijańskich wydarzeń.

Premiera słuchowiska „Lilla Weneda” w piątek, 11 listopada w godzinach 15:00-16:00 oraz 18:00-19:00, na antenie radiowej Dwójki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *