Premiera spektaklu „Falowiec” w TVP Kultura i TVP Kultura 2

We wtorek, 9 listopada br. o godz. 20:00 TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapraszają na premierę sztuki Moniki Milewskiej „Falowiec”, zrealizowanej w ramach projektu TEATROTEKA. Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z reżyserem spektaklu Jakubem Pączkiem.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Tytułowy „falowiec” to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych. Powstał jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u i stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.

Opuszczony przez żonę i dwie córki inżynier, główny architekt gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku i spędza samotny urlop w swoim mieszkaniu. Pewnego dnia wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach zaprojektowanego przez siebie mieszkaniowego labiryntu. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił również czas. Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchując niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na architekturę budynku, poznając jednocześnie historię ostatnich czterdziestu lat Polski, której sam jeszcze nie był świadkiem, gdyż w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975.

W spektaklu wystąpili: Janusz Chabior, Mariusz Jakus, Łukasz Simlat, Marta Malikowska, Andrzej Mastalerz, Magdalena Grąziowska i Grzegorz Mikołajczyk.

Autorką sztuki jest Monika Milewska, a reżyserem spektaklu Jakub Pączek.

„Falowiec” otrzymał wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku. Spektakl został wyróżniony także Nagrodą Dziennikarzy, nagrodą dla Najlepszego Tekstu Dramatycznego podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, a rok później nagrodą Platinum Remi w kategorii Independent Shorts – Comedy – Black/Dark na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

„Falowiec” – premiera spektaklu we wtorek, 9 listopada o godz. 20:00 w TVP Kultura i TVP Kultura 2.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *