Premiera spektaklu „Judasz z Kariothu” w Teatrze Telewizji w TVP1

W poniedziałek, 17 kwietnia o godz. 21.05 TVP1 zaprasza na premierę spektaklu „Judasz z Kariothu” w reżyserii Igora Gorzkowskiego na podstawie powieści Karola Huberta Rostworowskiego pod tym samym tytułem.

Sprawdź godziny emisji spektaklu „Judasz z Kariothu” w PROGRAMIE TV

W okresie międzywojennym Karol Hubert Rostworowski był uznawany za jednego z  najwybitniejszych polskich dramaturgów, piszących w duchu Romantyzmu i Młodej Polski. Po II wojnie światowej popadł w niełaskę władz i w konsekwencji w zapomnienie ze względu na katolicki światopogląd i problematykę etyczną poruszaną w jego dramatach.

Dramat „Judasz z Kariothu” to najbardziej znany utwór Rostworowskiego. Napisany w  1912 roku przedstawia wydarzenia sprzed Ostatniej Wieczerzy z perspektywy Judasza. Analizuje jego zdradę, sięgając głęboko do psychologii postaci. Według autora dramatu tragedia głównego bohatera polega na jego niezdolności oparcia się złu. Judasz nie zdradza dobrowolnie – jego lękliwa natura nie umie przeciwstawić się mocy prowokatorów. Nie ma w sobie wystarczającej siły, by wziąć odpowiedzialności za siebie i za tych, z którymi zdecydował się iść przez życie.

Drugiej siły sprawczej doszukuje się autor w sferze irracjonalnej. W jednym z monologów Judasz sam siebie definiuje jako człowieka, którego dusza opanowana jest przez szatana. To nie człowiek, a szatan zdradza Mesjasza.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Reżyser, Igor Gorzkowski, umieścił akcje dramatu podczas procesji Wielkanocnej, uprościł dialogi i zrezygnował z kontekstu historycznego, dzięki czemu spektakl nabrał uniwersalnego charakteru: zdrada i zło zagrażają każdemu z nas, niezależnie od miejsca i  czasu. Przedstawienie zrealizowane zostało w podziemiach zamojskiej twierdzy.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *