Premiera spektaklu „Tango” w TVP1/HD

10 grudnia o godzinie 20:20 TVP1/HD pokaże premierę telewizyjnej wersji „Tanga” Sławomira Mrożka w opracowaniu i reżyserii Jerzego Jarockiego. W związku z nagłą śmiercią reżysera, montaż i udźwiękowienie Teatru Telewizji koordynował Jan Englert – odtwórca jednej z ról w spektaklu.

Jerzy Jarocki już po raz drugi w karierze sięgnął po „Tango” – jedną z wcześniejszych, a jednocześnie najsławniejszych sztuk Sławomira Mrożka. Ta tragikomedia, utrzymana w poetyce groteski, tylko z pozoru wydaje się zabawna. Jest utworem demaskującym prymitywny i brutalny ustrój totalitarny. Jest również kpiną z tak zwanej elity intelektualnej, która w swych eksperymentach często podąża drogą prowadzącą do zniewolenia.

Reżyser wraz ze scenografem Jerzym Jukiem Kowarskim odnaleźli współczesne brzmienie i na nowo odkryli strukturę sztuki Mrożka. Właśnie te strukturalno-architektoniczne rozwiązania inscenizacyjne są tak nowatorskie. Trzyaktowy dramat został podzielony na dwie części i dwie przestrzenie.

Jak zawsze w swoich przedstawieniach, Jerzy Jarocki i tym razem postawił na znakomitych aktorów. Każda z postaci kreowanych przez Jana Englerta, Ewę Wiśniewską, Jana Frycza, Katarzynę Gniewkowską, Marcina Hycnara, Grzegorza Małeckiego czy Kamilę Baar nabrała indywidualnego wyrazu i ma swoją oryginalną historię.

Telewizyjna wersja „Tanga” nie jest prostym „przeniesieniem” spektaklu teatralnego do studia. Jerzy Jarocki dokonał specjalnie dla potrzeb Teatru TV kolejnego opracowania tekstu, a dekoracja teatralna została przystosowana przez scenografa Jerzego Juka Kowarskiego do potrzeb realizacji telewizyjnej, której podjął się znakomity operator – Zbigniew Wichłacz.

Zdjęcia do Teatru Telewizji „Tango” realizowane były w hali produkcyjnej TVP przy Woronicza 17 od 1 do 7 października 2012 r.

Premiera „Tanga” w reżyserii Jerzego Jarockiego na deskach teatru miała miejsce 29 października 2009 r. na Scenie przy Wierzbowej w Teatrze Narodowym w Warszawie.

„TANGO”
Autor – Sławomir Mrożek
Reżyseria – Jerzy Jarocki
Realizacja TV – Zbigniew Wichłacz
Scenografia – Jerzy Juk Kowarski
Opracowanie muzyczne – Stanisław Radwan
Choreografia – Leszek Bzdyl
Układ scen walki – Wiesław Chmieliński
Obsada – Kamila Baar (Ala), Katarzyna Gniewkowska (Eleonora), Ewa Wiśniewska (Eugenia), Jan Frycz (Stomil), Marcin Hycnar (Artur), Grzegorz Małecki (Edek), Jan Englert (Eugeniusz)

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *