fot. Natasza Mludzik TVP

W poniedziałek 19 lutego o godz. 20:35 w TVP1 premiera klasycznej tragikomedii Gabrieli Zapolskiej “Żabusia” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. “Żabusia” to sztuka o obłudzie i zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret rodziny, kobiecej i męskiej duszy.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP1

Akcja komedii dzieje się w domu Bartnickich. Helena i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje są zaskakujące. Obłudzie i zakłamaniu towarzyszy humor i przymrużenie oka. To wszystko składa się na obraz wywołujący delikatny uśmiech, podszyty jednak głębszą refleksją. Współcześnie, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera “życie na pokaz”, dramat Zapolskiej napisany w 1897 roku brzmi niezwykle aktualnie.

W postać tytułowej Żabusi wcieliła się doskonała Kamilla Baar-Kochańska. Na scenie pojawią się także: Arkadiusz Janiczek (Bartnicki), Małgorzata Kocik (Maria), Sławomir Orzechowski (Milewski), Katarzyna Gniewkowska (Milewska), Mateusz Damięcki (Julian), Małgorzata Klara (Maniewiczowa), Dominika Majewska (Franciszka). Reżyserką i scenarzystką spektaklu jest Anna Wieczur-Bluszcz.

Premiera spektaklu Teatru Telewizji “Żabusia” w poniedziałek 19 lutego, godz. 20:35 w TVP1.

Spektakl będzie również dostępny na TVP VOD (vod.tvp.pl).

Źródło: Telewizja Polska