Premierowa emisja jubileuszowego koncertu SBB w radiowej Trójce

4 grudnia ub.r. w zrewitalizowanym budynku Łaźni Łańcuszkowej w kompleksie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbył się jubileuszowy koncert okazji 40. rocznicy wydania albumu „Ze słowem biegnę do Ciebie” grupy SBB. Premierowa emisja tego niezwykłego występu już w najbliższą niedzielę 28 stycznia w Programie 3 Polskiego Radia.

Przypomnijmy – w ramach niedawnej akcji „Barbórka 2017” odbyły się dwa wydarzenia – transmitowany przez Trójkę koncert walijskiej grupy rockowej Public Service Broadcasting w Kopalni Guido w Zabrzu oraz jubileuszowy występ zespołu SBB w Łaźni Łańcuszkowej na terenie Kopalni Królowa Luiza w tym samym mieście. Program 3 Polskiego Radia był patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

SBB, czyli Silesian Blues Band powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich jako zespół Józefa Skrzeka (ex-Breakout), młodego basisty i pianisty. W składzie tria obok lidera znaleźli się 17-letni syn greckich imigrantów Apostolis Anthimos (gitara) oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Grupa ma na koncie wiele znakomitych albumów i setki koncertów. Mówi się, że to właśnie oni zrewolucjonizowali polski rock. Mimo przerw w działalności, zmian personalnych, trio wciąż koncertuje (obecnie w oryginalnym składzie poszerzonym o – grającego na gitarze basowej – Marcina Pospieszalskiego), tworzy i – zgodnie z potocznym rozwinięciem nazwy SBB – Szuka, Burzy i Buduje. Nic dziwnego, że niedawno ogłoszono ich najlepszym polskim zespołem rockowym 50-lecia.

W trakcie jubileuszowego koncertu w pięknie odrestaurowanej Łaźni Łańcuszkowej w kompleksie Sztolni (Kopalni) Królowa Luiza w Zabrzu grupa zagrała w całości materiał z wydanej w 1977 roku trzeciej płyty „Ze słowem biegnę do Ciebie” (składającej się z dwóch długich utworów-rockowych etiud: „Ze słowem biegnę do Ciebie” i „Przed premierą”) oraz kilka innych, najbardziej znanych kompozycji.

Transmisja na antenie Trójki w niedzielę 28 stycznia od godz. 19.05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *