Prezydencki koncert upamiętniający Kościuszkę na antenie radiowej Dwójki

18 października Program 2 Polskiego Radia zaprosi melomanów na wyjątkowy koncert w Pałacu Prezydenckim, poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszki. Transmisję przeprowadzi Program 2 Polskiego Radia. Początek o godzinie 19.00.

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki – znalazła swoje odzwierciedlenie w licznych wydarzeniach kulturalnych na obu kontynentach. Jednym z nich będzie uroczysty koncert ku czci generała Kościuszki w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Koncert, organizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, będzie transmitowany w środę 18 października w ramach znanej audycji Polskiego Radia pt. „Filharmonia Dwójki” (godz. 19.00-21.30). Zaplanowana jest także jego transmisja wideo na portalu polskieradio.pl.

W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Kurpińskiego oraz – samego Tadeusza Kościuszki. W świadomości Polaków naczelnik powstania z 1794 roku, generał, inżynier wojskowy i strateg, postrzegany jest głównie jako mistrz sztuki wojennej, natomiast o jego dorobku artystycznym wie się niezbyt dużo. Tymczasem miał on interesujące dokonania zarówno w dziedzinie malarstwa, jak i muzyki. Będzie o nich mowa w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim, w ramach której przewidziano również premierę wyjątkowej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, nad która patronat honorowy objął Prezydent RP.

Program:

Tadeusz Kościuszko – 2 polonezy i walc na fortepian; Karol Kurpiński – Fuga na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” na fortepian; Ignacy Feliks Dobrzyński – Sekstet smyczkowy Es-dur op. 39, cz. III Elegia. Andante espressivo e sostenuto; Karol Kurpiński – Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki na orkiestrę kameralną i recytującego aktora; Fryderyk Chopin – Fantazja na tematy polskie A-dur na fortepian i orkiestrę.

Wykonawcy: Łukasz Krupiński – fortepian, Paweł Królikowski – recytator, Chopin University Chamber Orchestra, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *