Radio Maryja będzie testować w DAB+?

W dniu dzisiejszym, 22 stycznia 2014 roku, odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, na którym przedstawiciele MAiC, KRRiT oraz UKE przedstawiali informację na temat procesu cyfryzacji radiofonii w Polsce oraz odpowiadali na pytania członków i gości Komisji.

Krajową Radę Radiofonii i Telewizji reprezentował Witold Graboś, który w odpowiedzi na jedno z pytań poseł Anny Sobeckiej z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przyznał, że w sprawie procesu cyfryzacji radiofonii rozmawiał z przedstawicielami Radia Maryja – z ojcem Janem Królem i ojcem Grzegorzem Mojem. Poinformował, że Radio Maryja wykazuje bardzo racjonalne podejście do technologii DAB+, które nie jest nacechowane niechęcią, a wręcz przeciwnie – dostrzega w tej technologii m.in. szansę rozwoju programowego. Witold Graboś zdradził również, że rozmowy dotyczyły także ewentualnej próbnej emisji w standardzie DAB+, którą miałoby prowadzić Radio Maryja. Dodał również, że traktuje Radio Maryja jako dużego partnera, który może wspierać cyfryzację radiofonii w Polsce.

Warto dodać, że na wspomnianym posiedzeniu przedstawiciel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Małgorzata Olszewska, poinformował, iż resort obecnie nie prowadzi żadnych prac w sprawie regulacji procesu cyfryzacji radiofonii. Ministerstwo uważa, że proces cyfryzacji można przeprowadzić na podstawie obowiązujących przepisów – ustawy Prawo telekomunikacyjne. Natomiast Witold Graboś z Krajowej Rady Radiofonii wspomniał, że rozważana jest możliwość przyznania komercyjnym nadawcom radiowym, którzy obecnie nadają analogowo, dodatkowego miejsca na cyfrowym multipleksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *