Radiowa Dwójka świętuje urodziny Jerzego Maksymiuka

9 kwietnia Jerzy Maksymiuk skończy 83 lata. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości znakomitego dyrygenta, pianisty i kompozytora muzyki poważnej i filmowej. A dzień wcześniej, w poniedziałek 8 kwietnia, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się specjalny pokaz filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje” z udziałem dyrygenta i jego żony Ewy Piaseckiej – bohaterów dokumentu Tomasza Drozdowicza.

We wtorek, 9 kwietnia, Maestro Jerzy Maksymiuk obchodzi urodziny – a to tak, jakby świętowała cała polska muzyka – mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki.

Dyrygent, kompozytor i aranżer, animator życia muzycznego, twórca słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej, która podbiła serca menadżerów na Abbey Road – Jerzy Maksymiuk to jedna z najbarwniejszych postaci muzycznego świata. Ten twórca o ogromnym dorobku – i wciąż aktywny zawodowo – we wtorek 9 kwietnia skończy 83 lata. – W takiej chwili nie może nas zabraknąć. Zapraszamy o godz. 17.30 na urodzinowe spotkanie z Jerzym Maksymiukiem i jego gośćmi, wśród których pojawią się m.in.: Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof Jakowicz i Janusz Olejniczak. A od poniedziałku do czwartku (8-11 kwietnia) w „Kanonie Dwójki” (godz. 10.00-13.00) przypomnimy szereg najlepszych nagrań płytowych Mistrza. Ponadto w dniu jego urodzin „Pora koncertowa” (godz. 13.00-15.00) w całości wypełniona będzie cymeliami z radiowego archiwum – dodaje Andrzej Sułek.

Z urodzinami Mistrza zbiega się kinowa premiera filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje”, który zdobył nagrodę publiczności za najlepszy film dokumentalny Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2018 roku. Zanim dokument o dyrygencie i jego żonie Ewie wejdzie do kin (12 kwietnia), będzie go można obejrzeć w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W pokazie uczestniczył będzie Maestro wraz z małżonką.

Film Tomasza Drozdowicza według scenariusza Marii Nockowskiej opowiada o szczególnym związku artysty i jego żony Ewy Piaseckiej. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury. To opowieść o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Pokaz poprzedzi spotkanie z Jerzym Maksymiukiem, które poprowadzi Jerzy Kisielewski. W rozmowie weźmie udział przyjaciel obydwu – znakomity pianista Janusz Olejniczak, który być może da się namówić do wykorzystania stojącego na estradzie fortepianu. Po obejrzeniu filmu odbędzie się rozmowa z twórcami – reżyserem Tomaszem Drozdowiczem i scenarzystką Marią Nockowską.

Radiowa Dwójka jest patronem medialnym filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *