Radiowa Trójka wspomina Jacka Kaczmarskiego w 15. rocznicę śmierci

10 kwietnia minie dokładnie 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego – poety, prozaika, kompozytora, wokalisty oraz autora tekstów zaangażowanych piosenek, które utożsamiane były z etosem antykomunistycznej opozycji – głównie z czasu stanu wojennego. Chcąc upamiętnić życie i dorobek słynnego barda radiowa Trójka przygotowała kilka poświęconych mu audycji. Nie zabraknie również muzyki Kaczmarskiego – w jego autorskim wykonaniu oraz w interpretacji innych artystów.

Postać Kaczmarskiego, jego twórczość oraz wpływ na rodzimych artystów to temat najbliższego wydania „Kwestii kultury”, w której gościem Mariusza Cieślika będzie Muniek Staszczyk. Punktem wyjścia do dyskusji jest interpretacja utworu Kaczmarskiego „Jałta”, która 5 lat temu trafiła na album „Prymityw 2014” grupy T.Love. Emisja w niedzielę 7 kwietnia o godz. 20.05.

Również „Klub Trójki” we wtorek 9 kwietnia – prowadzony przez Janusza Deblessema – poświęcony będzie postaci barda „Solidarności”. W trakcie audycji wyemitowany zostanie nagradzany materiał Anny Kołodziejczyk z Laboratorium Reportażu o utworze w Polsce znanym pt. „Mury”. W oryginale ta powstała ponad 50 lat temu pieśń nosi tytuł „L’estaca” i od tamtego czasu wędruje po świecie i towarzyszy narodom i ruchom walczącym o wolność. W Polsce stała się ona „Murami” Jacka Kaczmarskiego. Kaczmarski napisał je na przełomie grudnia 1978 i stycznia 1979 roku właśnie do melodii skomponowanej przez Katalończyka Lluisa Lliacha. „Mury” – pierwotnie nazwane przez autora „Balladą o pieśni” i oparte na melodii „L’estaki” – również przekroczyły granice kraju i kontynentu. W audycji „Ballada o pieśni” Anny Kołodziejczyk z początku 2018 roku wystąpili: Jacek Kaczmarski – w nagraniach archiwalnych, Katalończyk – Xawery Bordas oraz Jarosław Gugała, Filip Łobodziński i Marek Karlsbad z Zespołu Reprezentacyjnego.

W środę 10 kwietnia Trójka przez cały dzień, po serwisach, grać będzie piosenki Jacka Kaczmarskiego w jego własnym wykonaniu oraz w interpretacji innych artystów, w tym m.in. Jacka Bończyka oraz grup Habakuk i Strachy na Lachy.

A wreszcie w czwartek 11 kwietnia Trójka wyemituje (ok. godz. 18.45) reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, która sprawdziła, czy pamiętamy jeszcze o Jacku Kaczmarskim. – Powiedział on kiedyś, że artyści w okresie przełomu nie znaczą nic, jeśli nie zostawią po sobie melodii, czy utworu, który nuci cały kraj. Wydawać się może, że on zostawił po sobie bardzo dużo, ale czy dzisiaj o tym pamiętamy? A może Kaczmarski – ten niepowtarzalny, epokowy artysta, którego wszyscy znali – pamiętany jest dziś przez niewielu i tylko od czasu do czasu? W innych krajach dba się o swoich bardów, ale czy u nas? Wygląda na to, że Kaczmarski skończył już swoją rolę, przestał być istotny i potrzebny – mówi autorka.

Przypominamy, że w sklepie Polskiego Radia można nabyć płyty z muzyką Jacka Kaczmarskiego, w tym m.in. „In Memoriam” czy „Niepodlegli” z utworami Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Więcej: sklep.polskieradio.pl.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *