„Wrogi świat” na kanale National Geographic

Choć ta opowieść dotyczy świata przyrody, jest inna niż wszystkie, jakie dotąd powstały. „Wrogi świat” to dobrze znany nam gatunek przyrodniczy, ale w zupełnie nowej odsłonie. Każdy odcinek ma swoją dramaturgię i głównych bohaterów. Gospodarzem i narratorem, który przeprowadzi widzów przez całą serię i najbardziej wymagające zakątki Ziemi jest Bear Grylls, a polskiej edycji swojego głosu użyczył Marcin Dorociński.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

W każdym z sześciu odcinków serii „Wrogi świat” odwiedzimy inny ekosystem – góry, oceany, sawanny, dżungle, pustynie i bieguny. Wszędzie tam panują ekstremalne warunki, w których muszą radzić sobie najbardziej intrygujące, wytrwałe i wzbudzające podziw gatunki zwierząt. Wszystkie zmagają się z morderczymi warunkami pogodowymi, rywalizują o wodę i pożywienie, polują i walczą, aby nie być upolowanymi, bo w tej grze stawką jest życie lub śmierć.

Twórcy „Wrogiego świata” odwiedzili z kamerą najbardziej nawet odległe zakątki Ziemi, gdzie panują ekstremalne warunki, aby opowiedzieć niezwykłe historie o woli życia i walki z przeciwnościami losu. W sumie podczas 1300 dni zdjęciowych (czyli w przeliczeniu przez ponad 2,5 roku) powstało około 1800. godzin materiału filmowego (jego obejrzenie w całości zajęłoby ponad 2 miesiące), a 245-osobowa ekipa przemierzyła siedem kontynentów.

Dzięki nowoczesnej technologii możliwe stało się zarejestrowanie zdjęć w najodleglejszych i najbardziej nieprzyjaznych miejscach na świecie. Udało się między innymi uwiecznić pojedynek pantery śnieżnej z koziorożcem alpejskim, podejrzeć z bliska jaguara polującego na gigantycznego kajmana, czy zobaczyć pisklęta bernikli białolicej skaczące z klifu. Po raz pierwszy kamerom National Geographic udało się również zarejestrować pogoń wilków polarnych za piżmowołem arktycznym.

„Wrogi świat” to produkcja wyreżyserowana przez zdobywcę Oskara, Guillermo Navarro, a jej producentami są nominowana do nagrody Emmy – Martha Holmes („Błękitna planeta”), zwycięzca nagrody Emmy Tom Hugh-Jones (“Planeta Ziemia II”), zwycięzca nagrody BAFTA Delbert Shoopman (“Przetrwać na wyspie z Bearem Gryllsem”). Napięcie buduje dodatkowo osoba gospodarza. Bear Grylls, który jest mistrzem survivalu, występuje w roli narratora wszystkich odcinków i zawsze pojawia się przed kamerą w początkowych i końcowych scenach.

W polskiej wersji językowej będzie można usłyszeć natomiast głos Marcina Dorocińskiego, który w roli narratora przeprowadzi widzów przez „Wrogi świat”.

Przygoda z Wrogim światem była niezwykłym doświadczeniem. Bardzo ekscytującym i wciągającym bez reszty. Nie da się być obojętnym na zdjęcia, które udało się zarejestrować ekipie twórców tej produkcji. Część z nich zapierała dech w piersiach, część sprawiała, że łamał się głos. Ta opowieść pokazuje niejednokrotnie sceny, których wolelibyśmy nie widzieć, ale to właśnie one uświadamiają, jak wrogi jest świat widziany oczami zwierząt – mówi Marcin Dorociński, lektor polskiej wersji serii „Wrogi świat”

Gwałtowna ewolucja naszej planety przebiega tak szybko, że większość zwierząt nie ma czasu, żeby przystosować się do nieprzyjaznych warunków, co zmniejsza ich szanse na przeżycie. Przedstawiane w kolejnych odcinkach zdjęcia są zapisem ich walki o przetrwanie – przyznaje reżyser serii Guillermo Navarro

Czasem możemy mieć wrażenie, że seria Wrogi świat pokazuje inny świat, ale jest to tak naprawdę bardzo sugestywny obraz Ziemi widzianej oczami zwierząt, co wyróżnia tę produkcję spośród innych programów tego gatunku. Chcieliśmy pokazać zwierzęce dramaty i ich małe zwycięstwa z perspektywy gatunków, które opanowały sztukę przetrwania do perfekcji – podkreśla Hugh-Jones, jeden z producentów

„Wrogi świat” – premiera w niedzielę 14 kwietnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *