Rajd Fafe w Motowizji

Pięćdziesiąt pięć załóg wystartuje w pierwszej tegorocznej rundzie FIA ERC, Rally Serras de Fafe. Wśród nich znalazły się trzy polskie duety – Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk, Tymoteusz Jocz/Maciej Judycki i Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot. Rywalizację na portugalskich odcinkach specjalnych oglądać będzie można w całości na żywo i z polskim komentarzem na antenie Motowizji.

Sprawdź godziny transmisji Rajdowych Mistrzostw Europy w PROGRAMIE TV

Szutrowy Rajd Fafe odbędzie się po raz trzydziesty szósty. Część tras jest doskonale znana kibicom z Rajdu Portugalii, jednej z najpopularniejszych rund Rajdowych Mistrzostw Świata. W pamięć wpada przede wszystkim hopa Pedra Sentada. Widowiskowe wzniesienie przyciąga dziesiątki tysięcy kibiców, a na Rajdzie Fafe jest częścią odcinka specjalnego Lameirinha, będącego też dodatkowo punktowanym Power Stagem.

Rally Serras de Fafe ma stałe miejsce w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy od 2021 roku. Tegoroczną edycję wygra na pewno ktoś nowy, ponieważ ani Andreas Mikkelsen, ani Nil Solans nie zdecydowali się na start w sezonie 2023. Lista startowa przepełniona jest jednak gwiazdami rajdów samochodowych.

Na jej szczycie znajdują się obrońcy tytułów mistrzów Europy. Efrén Llarena i Sara Fernández raczej nie wspominają najlepiej ubiegłorocznego startu w Fafe, ale w pozostałych rundach pokazali rywalom miejsce w szeregu. Hiszpanie będą jedną z załóg w najnowszej rajdówce Škody – Fabii RS Rally2. Na dodatek Llarena i Fernández stanowią część niezwykle mocnego obozu MRF Tyres.

Producent opon z Indii zdecydował się wesprzeć aż sześć załóg. Większość z nich powinniśmy oglądać w walce o czołowe pozycje. Prócz urzędujących mistrzów Europy zobaczymy między innymi Madsa Østberga, Simone Campedelliego, Mārtiņša Sesksa oraz Pontusa Tidemanda.

O tytuł mistrza Europy zawalczy także Hayden Paddon, który chce zostać pierwszym kierowcą w historii spoza „Starego Kontynentu”, któremu się to uda. Przeszkodzić mu w tym może urzędujący rajdowy mistrz Polski Tom Kristensson.

Portugalscy kibice będą trzymali kciuki przede wszystkim za Armindo Araújo czy José PedroFontesa. W walce o tytuł mistrzów Portugalii mają jednak w tym roku wyjątkowego rywala. Craig Breen swój częściowy program w WRC połączył z pełną kampanią na Półwyspie Iberyjskim i Irlandczyka także zobaczymy na starcie Rajdu Fafe.

Do mistrzostw Europy na jeden weekend wróci także Mikołaj Marczyk. Wraz z Szymonem Gospodarczykiem planują startować przede wszystkim w WRC 2 w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata, a udział w Rajdzie Fafe będzie stanowił przygotowanie do nadchodzących startów, przede wszystkim w Rajdzie Portugalii.

O zwycięstwo w ERC 4 powalczą także Tymoteusz Jocz z Maciejem Judyckim. Polska załoga mogła się już sprawdzić na tle europejskiej czołówki podczas ubiegłorocznego Rajdu Polski, na którym prezentowali obiecujące tempo.

W stawce znalazło się także miejsce dla Jarosława Kołtuna i Ireneusza Pleskota. Ich wynik nie będzie się liczył w walce o punkty Rajdowych Mistrzostw Europy, ale dla doświadczonego duetu będzie to okazja, by porównać czasy z liczną obsadą w samochodach Rally2.

Zaczynamy wyjątkowy sezon Rajdowych Mistrzostw Europy. Lista startowa pełna jest niezwykle mocnych załóg, co w połączeniu z malowniczymi odcinkami specjalnymi Rajdu Fafe gwarantuje sporą dawkę emocji. Na dodatek każdy odcinek specjalny w tym sezonie można oglądać na antenie Motowizji. Transmisje z dotychczasowych rund Rajdowych Mistrzostw Świata cieszyły się ogromnym, rosnącym zainteresowaniem, co pokazuje, że rajdy odzyskują swoją popularność w naszym kraju – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Rywalizacja w tegorocznym Rajdzie Fafe w piątkowy wieczór rozpocznie się od superoesu w centrum miasta. W sobotę i niedzielę na załogi czeka szesnaście pozostałych odcinków specjalnych na górskich, szutrowych trasach.

Wszystkie próby Rajdu Fafe, jak i każdej pozostałej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy oraz Rajdowych Mistrzostw Świata w 2023 roku zobaczyć będzie można obejrzeć na żywo w całości z polskim komentarzem na antenie Motowizji. Dzięki partnerstwu z promotorem obu cykli WRC Promoter GmbH, polski kanał motoryzacyjny dołączył do projektu Rally.TV, w ramach którego polscy kibice mogą oglądać wyjątkowe materiały z najważniejszych zawodów rajdowych i rallycrossowych na świecie.

Sprawdź ofertę kanału Motowizja w PROGRAMIE TV

Rundy ERC na antenie Motowizji komentować będą głosy doskonale znane z transmisji WRC – Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak i Michał Adamiuk. Podczas Rajdu Fafe dołączą do nich Kamil Broniowski, autor vloga „Moto Pasje Kamila”, a także rallycrossowy komentator Motowizji Krzysztof Woźniak. W roli eksperta pojawi się kierowca rajdowy Jakub Brzeziński.

Źródło: Motowizja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *