Recenzja Xiaomi Mi Box 4K – przystawka z Android TV dodająca Smart TV do telewizora lub monitora – wrażenia, zdjęcia, ocena, opinie

Xiaomi Mi Box to urządzenie typu dongle (przystawka dodająca dodatkowe funkcje), które pozwala zamienić dowolny ekran z HDMI w urządzenie typu Smart TV. Podłączając je do ekranu zyskujemy możliwość korzystania z szeregu aplikacji wideo zarówno transmitujących wideo jak i po prostu odtwarzających pliki wideo z pamięci urządzenia.

Co to jest Smart TV?

Smart TV w dużym uproszczeniu to możliwość uruchamiania aplikacji, które zwykle łączą się z internetem w celu wykonania określonych działań. Najlepszym przykładem aplikacji dostępnej praktycznie w każdym urządzeniu Smart TV jest Youtube. Jest to serwis, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Największa na świecie baza wideo wykorzystywana zarówno przez profesjonalnych Youtuberów jak i zwykłych ludzi do dzielenia się swoją twórczością.


Oczywiście do działania Smart TV niezbędny jest dostęp do Internetu. W przypadku XIAOMI Mi Box 4K z siecią można połączyć się poprzez dwuzakresową kartę WiFi, która bez problemu wystarczy do oglądania nawet nagrań 4K w 60 klatkach na sekundę.

Chcąc korzystać z wideo w 4K musimy mieć odpowiednie łącze(Netflix zaleca ok. 25 megabitów na sekundę), ale warto też mieć telewizor 4K.

Co to jest Android TV?

System Android TV został opracowany przez firmę Google i jego przeznaczeniem jest umożliwienie korzystanie z usług i aplikacji w telewizorach. Ze względu na to, że nie każdy chce wymieniać TV tylko dla Smart TV bardzo prężnie rozwija się rynek różnego rodzaju przystawek, które wystarczy podłączyć przez HDMI do posiadanego telewizora, aby móc cieszyć się z takich aplikacji jak Youtube, IPLA, Player (TVN) czy Netflix.

Urządzenie sprzedawane jest z Android TV w wersji 6, ale od końca czerwca dostępna jest aktualizacja do Android TV w wersji 8 (aktualizacja waży ok. 650 MB). Dzięki aktualizacji można korzystać z aplikacji, które stosują zabezpieczenia niedostępne w poprzednich wersjach systemu Android TV.

Co to jest Google Cast (Chromecast)?

Google Cast to technologia, która umożliwia zdalne udostępnianie ekranu. Xiaomi Mi Box 4K jest urządzeniem, które można wykorzystać do wyświetlenia zdalnego ekranu. Wystarczy tylko korzystać z aplikacji wspierających Google Cast (lub Chromecast). Przykładami takich aplikacji są Youtube, HBO Go oraz przeglądarka Chrome w komputerach.

Wiele aplikacji nadal nie jest dostępnych na Android TV mimo, że jest dostępnych na zwykłej wersji Androida. Dzięki Google Cast możliwe jest poradzenie sobie z tym problemem i przekazywanie z telefonu obrazu na TV poprzez Xiaomi Mi Box 4K.

Po co komuś przystawka DONGLE do TV?

Taka przystawka może się sprawdzić u każdej osoby, która ma już kilkuletni telewizor, który nie dostał aktualizacji oprogramowania przez co traci dostęp do kolejnych usług VOD. Tym bardziej sprawdzi się w TV lub monitorach, która nigdy nie miały wsparcia dla Smart TV.

Wielu producentów porzuca swoje telewizory dwa lata od ich premiery nie wypuszczając aktualizacji systemu, które są wymagane przez aplikacje. Szczególnie widać to w przypadku aplikacji YouTube, która jest regularnie rozwijana i stawia coraz większe wymagania wobec Smart TV.

Czy można z monitora zrobić Smart TV?

Jak już wcześniej wspomniałem do działania Xiaomi Mi Box 4K jest niezbędne ekran z wejściem HDMI. Jeśli monitor ma takie wejście korzystanie ze Smart TV jest możliwe.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że urządzenie nie ma głośników więc musi mieć je monitor lub trzeba podpiąc odpowiednie głośniki do dongle.

W przypadku monitorów, które nie mają HDMI też możliwe jest korzystanie ze Smart TV, ale trzeba kupić niezbędną przejściówkę wejścia monitora na HDMI lub kabel, który z jednej strony ma końcówkę HDMI, a z drugiej obsługującą wejście w monitorze.

W przypadku korzystania z różnego rodzaju przejściówek trzeba liczyć się z tym, że coś może nie zadziałać ze względu na różnego rodzaju zabezpieczenia stosowane przy wideo.

Czy muszę kupić nowy TV, żeby mieć Smart TV?

Największą zaletą Smart TV jest to, że nie trzeba zmieniać TV. Jeśli mamy kilkuletni TV, który nadal świetnie działa zamiast wydawać duże pieniądze na nowy telewizor można wydać kilkaset złotych na urządzenie, które da funkcje dostępne w modelach za kilka tysięcy.


Najtańsze modele TV zwykle są wyposażone w słabe podzespoły przez co nawet jeśli mają najnowsze wersje Smart TV działają zauważalnie wolniej. Powoduje to, że komfort korzystania z nich jest niższy niż w lepszych modelach. W przypadku urządzeń takich jak Xiaomi Mi Box 4K mamy bardzo dobre podzespoły radzące sobie nawet z wideo w 4K i 60fps.

Urządzenie wspiera również HDR, ale jeśli oceniamy przydatność Xiaomi Mi Box 4K dla starszych TV to żaden z nich nie wspierał tej technologii. Warto wiedzieć, że takie coś jak HDR jest, ale trudno będzie z niego skorzystać. Chyba, że ktoś ma odpowiedni TV, ale nie podoba mu się system dostarczony przez producenta TV.

Jak można sterować Xiaomi Mi Box, czyli minimalistyczny pilot

Pilot zupełnie nie przypomina tego znanego z telewizorów. Mamy kilka przycisków, które wbrew pozorom wystarczają w pełni do wykonania wszystkich zadań.

Pilot do działania wymaga dwóch baterii typu AAA. Niestety nie są one dodawane do urządzenia. Przynajmniej w moim pudełku ich nie było.

Warto też zauważyć, że urządzenie wspiera HDMI-CEC przez co można używać pilota od Xiaomi Mi Box zarówno do włączenia jak i wyłączenia urządzenia, ale też wymusić zmianę złącza HDMI na przykład kiedy oglądaliśmy coś z wykorzystaniem dekodera, a teraz chcemy przejść do Smart TV.

Podsumowanie

Xiaomi Mi Box jest idealnym urządzeniem dla każdego kto ma telewizor z przestarzałym Smart TV lub bez Smart TV. Przystawka wymaga jedynie HDMI w TV do poprawnej współpracy. To kryterium spełnia bez problemu praktycznie każdy TV wyprodukowany w ciągu ostatniej dekady. Ba. Kryterium to spełnia też zdecydowana większość monitorów wyprodukowanych w tym okresie.

W pudełku poza Xiaomi Mi Box 4K znajdziemy zasilacz, krótki kabel HDMI oraz pilot bez baterii. Zestaw ten bez problemu wystarczy do szybkiego podłączenia do TV oraz korzystania z uroków Smart TV.


Mimo, że urządzenie ma tylko 8GB wbudowanej pamięci (dostępne ok.5,5GB) nie jest to problem, ponieważ do portu USB możemy podpiąć dodatkową pamięć (do 64GB radził sobie z pendrive bez problemu – system pozwala również traktować pamięć wbudowaną i USB jako wspólny obszar do instalacji aplikacji). Dodatkowo jeśli mamy w domowej sieci dysk sieciowy, Xiaomi Mi Box 4K będąc w tej samej sieci bez problemu go wykryje i będzie korzystać z jego zasobów.

Xiaomi Mi Box to bardzo dobre urządzenie w rozsądnej cenie, które pozwala na korzystanie z uroków Smart TV bez wydawania wielkich pieniędzy. Polecam!

5 Comments on “Recenzja Xiaomi Mi Box 4K – przystawka z Android TV dodająca Smart TV do telewizora lub monitora – wrażenia, zdjęcia, ocena, opinie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *