Rocznicowy kanał internetowy „Śladami Jana Pawła II”

Z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji, TVP Regionalna uruchamia od godziny 6:00 26 kwietnia do godziny 00:00 27 kwietnia 2015 roku specjalny kanał internetowy „Śladami Jana Pawła II”. Będzie on dostępny na platformie hybrydowej TVP, stronie www.regionalna.tvp.pl oraz w aplikacji TVP Stream.

W kanale internetowym TVP przypomni widzom najważniejsze momenty pontyfikatu Jana Pawła II, relacje z licznych pielgrzymek i podróży apostolskich do Polski. Dzięki bogatym archiwom TVP obejrzymy najważniejsze chwile wizyt Jana Pawła II w kraju i inne istotne wydarzenia z Jego życia, począwszy od 12 października 1978 roku czyli decyzji kardynałów o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, po kres jego pontyfikatu – 2 kwietnia 2005 roku.

W programie m.in.: archiwalne fragmenty filmowe z momentu wyboru Karola Wojtyły na Papieża; relacje Mszy świętych z siedmiu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Dzięki kanałowi „Śladami Jana Pawła II” będzie można dodatkowo obejrzeć wiele filmów dokumentalnych, w tym składający się z kilku odcinków dokument „Santo Subito” – „Niewyjaśnione uzdrowienie” – o historii uzdrowienia francuskiej zakonnicy – siostry Marie Simon-Pierre, które stało się centralnym elementem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Siostra Marie Simon-Pierre została uzdrowiona niespełna dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II, w nocy z 2 na 3 czerwca 2005 roku. Po kilku latach skrupulatnych badań, komisja do spraw beatyfikacji formułuje dekret, który uznaje, że uzdrowienie miało cudowny charakter i że dokonało się dzięki wstawiennictwu zmarłego Papieża; „Nasz Błogosławiony” – 1 maja 2011 roku, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, do Rzymu zjechały tysiące pielgrzymów. Setki tysięcy osób z Europy i najdalszych zakątków globu. Ludzie wierzący i niewierzący, przywódcy państw, przedstawiciele hierarchii kościelnej. Film podejmuje ten wątek podróży pielgrzymów, przeplatając ze sobą sytuacje z teraźniejszości i materiały archiwalne. W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyła również siostra Marie Simon-Pierre oraz członkowie kongregacji do spraw beatyfikacji; „Nasz Święty” – postulator ks. Stanisław Oder tłumaczy przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O życiu i śmierci Papieża opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo, Rene Samuel Sirat.

Ponadto widzowie zobaczą:
„Metr od Świętości” część I – film dokumentalny oparty na wspomnieniach Arturo Mari, słynnego fotografa Jana Pawła II. Mari odsłania prywatne życia papieża Polaka i wraca wspomnieniami do bolesnych chwil u boku Papieża, wizyty w obozie koncentracyjnym.
„Nasz Profesor Papieżem” – pierwszy film dokumentalny pokazujący znaczenie naukowego dorobku, który Karol Wojtyła wypracował w ciągu niespełna 25 lat, a który stał się intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Film opowiada o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem. Przybliża jego pracę na Wydziale Filozoficznym KUL w Katedrze Etyki. Transparent z hasłem „Nasz Profesor Papieżem” przez kilka tygodni października 1978 roku wisiał na frontonie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nietknięty przez SB.
„Nieznane życie Jana Pawła II” – bohaterowie filmu opowiadają o nieznanych wydarzeniach pontyfikatu. W filmie wypowiadają się osoby, które bardzo dobrze znały Papieża: osobisty lekarz, opiekun apartamentów Jana Pawła II i wielu innych.
„Połączył nas Papież” – wyjątkowy film o tym, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej, dziennikarzy, operatorów, realizatorów. Wspominają: Grażyna Torbicka, Iwona Schymalla, Anna Hałas-Michalska, Jacek Moskwa, ks. Krzysztof Ołdakowski SJ i inni.
„Jan Paweł II też kochał tęczę” – dokument o niezwykłych kobietach:40-letniej matce i 13-letniej córce od lat cierpiącej na nieuleczalna chorobę. Ola usłyszała diagnozę w dniach, gdy umierał Papież. Marzeniem dziecka było pojechanie na grób Jana Pawła II. Podróż do Watykanu zaowocowała terapią eksperymentalną stosowaną tylko w klinice w Rzymie, na którą Ola zastała zakwalifikowana.
„Powrót” – reportaż z VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Wadowic 16 VI 1999 roku.
„Papieskie Okno. Franciszkańska 3” – reportaż ze spotkań z wiernymi pod oknem Kurii Metropolitalnej w Krakowie na ul. Franciszkańskiej 3. Podczas jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II powiedział: „W Rzymie mówią, że najlepsze jest to, co Papież mówi poza tekstem”.
„Był wśród nas” – cykl dokumentalny poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. W tej części ostatnia wizyta Papieża, która odbyła się w sierpniu 2002 roku, a której motto brzmiało: „Bóg bogaty w miłosierdzie”.
„Papież cierpienia” – przez kilka lat, a zwłaszcza w ostatnich dniach 2005 roku, byliśmy świadkami dramatycznego zmagania Jana Pawła II z cierpieniem. Nie przestawał być dla ludzi i świata znakiem od Boga i był pierwszym Papieżem w historii, który pokazał własnym przykładem ogrom ludzkiego cierpienia i zmagania z ciężką chorobą.
„Cud na Kostaryce” – film przedstawiający historię Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie ze zdiagnozowanego tętniaka mózgu zostało uznane przez Kościół rzymskokatolicki za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II.
„Tajemnica Jana Pawła II” – film dokumentalny. Ojca Świętego wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski. Opowiada o zdarzeniach związanych z Papieżem, przy których nie było telewizyjnych kamer. Ten jeden z najbliższych współpracowników Papieża Polaka, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II. Wspomina sytuacje, których świadkami było zaledwie kilka osób m.in. mówi o zachowaniu Papieża w zakrystii. Opowiada o tym, czym denerwował się Jan Paweł II, a także o zabawnych sytuacjach w czasie pontyfikatu.
„Zjednoczeni w modlitwie” – program dotyczący czuwania modlitewnego po śmierci Jana Pawła II.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *