Rok Kieślowskiego i polskie kino gatunkowe w Kino Polska

W kwietniu 2016 roku w Kino Polska na widzów czeka trochę kina gatunkowego – komedie sensacyjne i thrillery – i jak zwykle dobra klasyka: przede wszystkim kolejne filmy fetowanego w tym roku Krzysztofa Kieślowskiego.

Kiedy „Skrzydlate świnie” Anny Kazejak miały swoją kinową premierę, największą ekscytację budziły pogłoski o scenie, w której Paweł Małaszyński nago przechodzi przez centrum miasta. Emocje już nieco opadły, a została świetna społeczna komedia o ciężkim życiu drugoligowych kiboli. Oskar (Małaszyński) to przywódca fanatycznych kibiców lokalnej drużyny. Kiedy ta spada do kolejnej ligi, wydaje się, że w jego życiu nie może zdarzyć się już nic gorszego – i wtedy pada jego drobny biznes. Naciskany przez swoją dziewczynę Basię (Olga Bołądź), zmuszony jest przyjąć propozycję pracy dla wrogiego klubu. Niedawni koledzy nie mogą takiej zdrady puścić płazem…

Debiutancki „Sztos” Olafa Lubaszenki stał się tak wielkim hitem, a grani przez Jana Nowickiego i Cezarego Pazurę oszuści Eryk i Synek – tak kultowymi postaciami, że kontynuacja ich przygód była tylko kwestią czasu. Powstał więc „Sztos 2”, pokazujący bohaterów dziesięć lat później. Synek ma już własnego „ucznia”, Janka (Borys Szyc), z którym spokojnie zarabiają kokosy, naciągając naiwnych turystów w Zakopanem. Nadchodzi jednak stan wojenny i spryciarze wplątują się w politykę. Zatrzymani przez SB, dostają propozycję nielegalnego handlu walutą dla jednego z tajniaków (Bogusław Linda). Synek i Janek postanawiają oszukać SB i zwiać z powierzonymi pieniędzmi. Do tego potrzebują pomocy Eryka, emerytowanego już króla cinkciarzy. „Sztos 2” to zabawna komedia sensacyjna, którą warto obejrzeć też dla licznych smaczków, oddających epokę: wnętrz dansingów, szalonych strojów i muzyki.

Rasowy rodzimy thriller to wciąż na polskich ekranach rzadkość. „Strefa ciszy” Krzysztofa Langa jest takim rodzynkiem: to mroczna opowieść o małżeństwie (Edyta Olszówka i Szymon Bobrowski), które z powodu awarii samochodu utknęło w mazurskich lasach. Żona rusza po pomoc, ale wakacyjna przygoda zmienia się w dramat, kiedy prosi o podwiezienie grupę mężczyzn (Robert Gonera, Przemysław Sadowski, Kacper Kuszewski), którzy okazują się gangsterami. Zaczyna się gra o życie.

Na antenie Kino Polska wciąż trwa Rok Kieślowskiego. Oprócz drugiej części specjalnego wydania „Programu obowiązkowego”, w którym reżysera wspominają jego aktorzy i współpracownicy, kanał w ramach całorocznego przeglądu pokaże też kolejne jego filmy: „Amatora” i „Przypadek”. Będzie też można zobaczyć dwa tytuły z marca: „Podwójne życie Weroniki” i „Krótki film o miłości”. Warto też zobaczyć kolejne części programu przygotowanego na jubileusz innego wielkiego twórcy: z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy Stanisław Janicki rozmawia z nim, wracając jednego z ich pierwszych wywiadów, przeprowadzonego w 1962 roku.

„Kalejdoskop polskiego filmu: Andrzej Wajda”

Emisja III części: sobota, 9 kwietnia, godzina 8:25
Emisja IV części: sobota, 16 kwietnia, godzina 8:40

„Skrzydlate świnie”

Emisja: niedziela, 3 kwietnia, godzina 20:00

„Sztos 2”

Emisja: wtorek, 5 kwietnia, godzina 20:00

„Strefa ciszy”

Emisja: piątek, 8 kwietnia, godzina 21:45

„Program obowiązkowy: Krzysztof Kieślowski”

Emisja I części: sobota, 2 kwietnia, godzina 13:45
Emisja II części: niedziela, 10 kwietnia, godzina 19:30

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *