RSO od 1 lipca dostępny na wszystkich kanałach TVP

Od 1 lipca 2015 roku Regionalny System Ostrzegania zostanie rozszerzony o możliwość otrzymywania komunikatów dotyczących istotnych zagrożeń życia, zdrowia lub mienia mieszkańców we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej oraz za pomocą sms-ów.

Zgodnie z harmonogramem umowy zawartej 1 stycznia br. pomiędzy Telewizją Polską a Ministrem Administracji i Cyfryzacji, dotyczącej wdrożenia w Polsce usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania, od 1 lipca br. komunikaty RSO będą się pojawiać we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych na trzecim multipleksie (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w czwartek, 25 czerwca br. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, minister Andrzej Halicki ogłosił wejście w drugi etap rozwoju usługi RSO, polegający na stworzeniu systemu bardziej nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie i dostępnego dla obywateli. Systemu, który sprawia, że państwo jest przyjazne obywatelom i myśli o ich bezpieczeństwie.

Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun wskazał na wartości, jakie niesie ze sobą Naziemna Telewizja Cyfrowa.

To nie tylko zwykłe przejście z telewizji analogowej na cyfrową, to coś więcej. Dowodem tego jest właśnie Regionalny System Ostrzegania, który został wdrożony regionalnie w woj. lubuskim a teraz obejmuje już cały kraj i od 1 lipca wszystkie kanały Telewizji Polskiej dostępne na MUX-3 – powiedział prezes Juliusz Braun.

Jednocześnie podkreślił, że Telewizja Polska jako narzędzie polskiego państwa wspólnie z administracją rządową i samorządową realizuje wiele ważnych społecznie przedsięwzięć. Jednym z tego przykładów jest właśnie Regionalny System Ostrzegania.

Podczas czwartkowego spotkania zostały podpisane listy intencyjne pomiędzy Andrzejem Halickim, Ministrem Administracji i Cyfryzacji i Magdaleną Gaj, Prezesem Urzędem Komunikacji Elektronicznej a czterema operatorami telefonii komórkowej: Orange Polska S.A., P4 Sp. z o.o., Polkomtel Sp. z o.o. oraz T-Mobile Polska S.A. w sprawie współpracy przy przekazywaniu komunikatów RSO za pomocą sms-ów do obywateli od 1 lipca 2015 roku. Sms-y będą miały charakter obszarowy i będą dostarczały komunikaty o naprawdę istotnych ostrzeżeniach zagrażających życiu lub zdrowiu obywateli. Komunikaty będą otrzymywać obywatele z województwa na terenie, którego wystąpi zagrożenie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *