Rusza 20. jubileuszowy Festiwal „Nowa Tradycja”

W czwartek 11 maja rozpocznie się jubileuszowy 20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Prolog odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, a kolejne dni festiwalu to już koncerty w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na scenie występy polskich i zagranicznych gwiazd, a także młodych artystów, którzy powalczą o Grand Prix. Wręczone zostaną również nagrody w pozostałych towarzyszących imprezie konkursach. Transmisja najważniejszych wydarzeń na antenie radiowej Dwójki.

Tegoroczny Festiwal „Nowa Tradycja” otworzy koncertowy prolog – „Muzyczna Scena Tradycji”, podczas którego wystąpi świętujący swoje 20-lecie Bester Quartet, założony w 1997 roku w Krakowie jako The Cracow Klezmer Band. Koncert rozpocznie się w czwartek o godzinie 19:30 w Studiu im. Władysława Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85.

Piątek 12 maja to pierwszy dzień przesłuchań młodych artystów zakwalifikowanych do tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”. Od godziny 16:00 do 19:00 z 20-minutowymi minikoncertami zaprezentują się: S.H.A., Ztrój, Mitomani, Robert Jędrzejewski, Jazgodki. Wstęp na przesłuchania konkursowe jest jak zwykle bezpłatny.

O godzinie 20:00 w Studiu im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się koncert inauguracyjny z cyklu „Muzyka Źródeł”, w którym wystąpią laureaci tegorocznej nagrody „Muzyka Źródeł”: zespół śpiewaczy z Gałek Rusinowskich na Radomszczyźnie – „Gołcunecki” oraz skrzypek z Dzwoli na Lubelszczyźnie – Stanisław Głaz. Wieczorem wręczone zostaną nagrody: Fonogram Źródeł 2016 oraz Folkowy Fonogram Roku 2016, którego laureaci – Raphael Rogiński & Genowefa Lenarcik (Żywizna) wystąpią podczas uroczystości.

W sobotę (13 maja o godzinie 17:00) odbędą się kolejne konkursowe przesłuchania. Zagrają: Stałe Zmienne, Skład Niearchaiczny, Niewte, Grochocki_Odorowicz, Burónka, Kapela z innej struny. O godzinie 20:00 na scenie pojawi się zespół Kożuch – laureat Grand Prix Nowej Tradycji 2016. Następnie będzie można posłuchać pierwszej z zagranicznych gwiazd festiwalu – Carli Pires z Portugalii.

Niedziela (14 maja od godziny 19:00) zapewni najwięcej emocji zarówno artystom, jak i publiczności zgromadzonej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wieczorem wręczone zostaną nagrody zwycięzcom Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2017. Tegoroczny festiwal zwieńczą koncerty laureatów oraz występ irańskiej grupy – Trio Chemirani.

Transmisje wszystkich festiwalowych koncertów (z wyjątkiem przesłuchań konkursowych) na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz w formie wideo na stronach: dwojka.polskieradio.pl oraz nowatradycja.polskieradio.pl. Bilety można kupić na stronie sklep.polskieradio.pl lub na godzinę przed koncertem w kasie Studia im. Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *