Rusza Festiwal Cyfryzacji

1 października startuje Festiwal Cyfryzacji – największa inicjatywa technologiczno-edukacyjna w Polsce, której celem jest edukacja Polaków. W trakcie 10 dni festiwalu odbędzie się blisko 30 wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć najnowsze technologie, ale przede wszystkim zrozumieć, jak działają. Świat nowych technologii jest dla wszystkich, którzy chcą być jego częścią, a Festiwal Cyfryzacji to okazja na zdobycie nowych, cyfrowych umiejętności i aktualizację wiedzy.

Sprawdź ofertę kanałów telewizyjnych w PROGRAMIE TV

Postęp technologiczny, Internet gigabitowy, sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyzacja – cyfryzacja przyśpiesza i wkracza w kolejne aspekty życia, stawiając nowe wyzwania przed społeczeństwami i gospodarkami. Polska ma ambicje, by dołączyć do grona liderów innowacyjności i digitalizacji, budując nowoczesne społeczeństwo i gospodarkę opartą na wiedzy. Jednym z warunków sukcesu jest stałe podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków.

W opracowanym przez Komisję Europejską rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI 2019) na tle 28 państw członkowskich UE Polska znajduje się na 25. miejscu. Ponad połowa nie ma chociażby podstawowych umiejętności cyfrowych (54%). Ze względu na postępującą automatyzację i robotyzację, jak szacuje Digital Europe, ponad połowa europejskich pracowników (52%) potrzebuje przekwalifikowania. Inwestowanie w umiejętności cyfrowe i ustawiczne kształcenie są po prostu konieczne. By sprostać temu wyzwaniu, potrzebna jest współpraca przedstawicieli instytucji publicznych, nauki i biznesu.

Jesteśmy świadkami kolejnego przełomu w technologii. Skutki i konsekwencje rewolucji cyfrowej i AI, będą jednak zdecydowanie większe niż poprzednich – zarówno dla całych państw, jak i każdego z nas. Musimy zrobić wszystko, aby Polska nie pozostała na marginesie tych przemian oraz by żadna grupa społeczna nie została przez nią wykluczona – mówi Aleksander Kutela, Przewodniczący Rady Fundacji Digital Poland.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Fundacja Digital Poland wraz z partnerami w dniach 1.10 – 10.10.2019 r. organizuje Festiwal Cyfryzacji.

Festiwal Cyfryzacji to wyjątkowa inicjatywa edukacyjno-technologiczna na mapie wydarzeń poświęconych nowym technologiom i cyfryzacji w Polsce. Będziemy rozmawiać o nowych technologiach, ale w centrum stawiamy człowieka. Kładziemy nacisk na inspirację, edukację, rozrywkę, ale także poważną debatę z ekspertami i decydentami. W trakcie Festiwalu chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, by przybliżyć im nowe trendy technologiczne, pokazywać korzyści wynikające z digitalizacji w codziennym życiu i pracy, edukować i podnosić kompetencje cyfrowe. Technologie powinny służyć społeczeństwu, podwyższając jakość życia i zwiększając naszą produktywność – podkreśla Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacją Digital Poland, która jest organizatorem Festiwalu Cyfryzacji.

Festiwal Cyfryzacji startuje 1 października. Podczas uroczystej gali otwarcia wręczone zostaną nagrody Digital Shapers wyróżniające osobistości mające ponadprzeciętny wkład w rozwój cyfrowej gospodarki w naszym kraju. Poznamy także zwycięzców programu Think Big Grow Smarter UPC Polska – nagradzającego przedsiębiorców rozwijających się w oparciu o nowe technologie, innowatorów społecznych i korporacje dokonujące transformacji cyfrowych. Ogłoszone zostaną również nominacje do nagrody Ambasadorów Polskich Innowacji (API Awards), która jest wyrazem uznania dla osób mających największy wpływ na budowanie międzynarodowego wizerunku Polski i Polaków w przestrzeni innowacji w ciągu ostatnich 30 lat.

10 października, czyli ostatniego dnia Festiwalu Cyfryzacji, podczas specjalnej debaty przedstawicieli świata biznesu, nauki i rządu, Fundacja Digital Poland wraz z partnerami zaprezentuje wyniki raportu: „Technologie w służbie społeczeństwu. Polskie społeczeństwo 5.0”. Digital Summit to okazja do poważnej dyskusji na temat zachodzących zmian i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak uczynić z Polski centrum światowych innowacji?

Źródło: Fundacji Digital Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *