Rusza letnia ramówka radiowej Dwójki

Transmisje z najważniejszych polskich festiwali oraz sal koncertowych całej Europy, premierowe słuchowiska oraz czytanie prozy, a wreszcie konkurs „Płyta na lato” z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji letniej ramówki Programu 2.

Rytm letniej ramówki Programu 2, która stratuje 13 czerwca 2016 roku, wyznaczają transmisje koncertów z całej Europy udostępnianych Polskiemu Radiu przez rozgłośnie stowarzyszone w Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego (koncerty te będą prezentowane na antenie Dwójki w audycji o takim właśnie tytule, od poniedziałku do piątku o godzinie 19:30, a w niedziele o godzinie 20:00).

W pasmach muzycznych Program 2 będzie prezentować transmisje z najważniejszych krajowych festiwali: Chopin i jego Europa, Kromer Festival w Bieczu, Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu, Muzyka w Raju w Paradyżu, Wratislavia Cantans czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.

Już 13 czerwca ruszy wakacyjny konkurs Dwójki „Płyta na lato” (poniedziałek-piątek, godzina 15:15) – do wygrania będą nowości firmy Universal oraz boksy płytowe „107 symfonii Josepha Haydna”.

20 czerwca w paśmie „Książka do słuchania” (godzina 19:30) Program 2 zaprasza na premierową lekturę „Buddenbrooków” Tomasza Manna w interpretacji Wiktora Zborowskiego. 17 lipca we współpracy ze stołecznym Teatrem Powszechnym Dwójka przeprowadzi transmisję słuchowiska Joanny Rudniańskiej „Kotka Brygidy” z dziedzińca Muzeum Pragi.

Z typowo letnich audycji Dwójka poleca również: „Summertime” (sobota, godzina 20:00), w której przypomni koncerty jazzowe własnej produkcji, oraz „Słuchanie świata” (niedziela, godzina 13:00), gdzie pojawią się koncerty folkowe i ludowe. W audycji „Atlas polskich podróżników” (co druga sobota, godzina 22:00) Program 2 pokaże świat widziany oczami naszych rodaków – bohaterem pierwszego odcinka będzie Kamil Giżycki. W blokach „Poranek Dwójki” oraz „Wybieram Dwójkę” dziennikarze zapytają ludzi kultury o ich wakacyjne podróże oraz turystyczne fascynacje.

Na czas wakacji Dwójka nie zaprzestaje organizowania koncertów w Studiu im. Witolda Lutosławskiego oraz audycji i spotkań w Studiu im. Władysława Szpilmana: „Innymi słowy”, „Muzyczna Scena Tradycji”, „Five o’clock” (pierwsza letnia audycja, której gościem będzie Tomasz Konieczny już 13 czerwca o godzinie 19:00), „Płytowy Trybunał Dwójki” (16 czerwca o godzinie 20:00 – jurorzy porównają nagrania Eine kleine Nachtmusik Mozarta).

Tradycyjnie za koniec wakacyjnego sezonu koncertowego uważa się londyńską The Last Night of Proms, która w tym roku przypada 10 września – dzień później Program 2 zakończy letnią ramówkę.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *