„Sagrada Familia” na kanale National Geographic

To jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Europie. Podczas trwających ponad wiek prac, dokonał się niezwykły postęp technologiczny. Zapoczątkowana w XIX wieku budowa finalizowana jest z wykorzystaniem najnowszych technologii, specjalistycznych programów komputerowych, a trójwymiarowe wizualizacje pozwalają zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy. Sagrada Familia to połączenie tradycji z nowoczesnością.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Prace nad tą niezwykłą konstrukcją rozpoczęły się w 1882 roku. Choć od tamtej pory minęło już 136 lat, wciąż gotowa jest dopiero w dwóch trzecich. Budowa nie będzie jednak trwała w nieskończoność. Najnowszy plan zakłada, że prace zakończą się w setną rocznicę śmierci Antonio Gaudiego, czyli w 2026 roku. Kiedy budowa zostanie zakończona, Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem sakralnym na całym świecie.

Pierwszym architektem Bazyliki Świętej Rodziny był Francisco de Paula Villar, od którego 31-letni wówczas Gaudi przejął projekt. Znacznie zmienił jego rozmiary, zaprojektował nową formę, która dotąd nie była stosowana. Gaudi poświęcił temu projektowi 43 lata pracy, a przez ostatnie 12 lat swojego życia pracował tylko nad nim, porzucając wszystkie inne architektoniczne zadania, których się wcześniej podejmował. Przed śmiercią udało się mu ukończyć tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad.

Do budowy wykorzystywany jest specjalny kamień. W trakcie prac sprawdzano już pięćdziesiąt różnych jego typów. Ważne są bowiem jego kolor, twardość i elastyczność, bo przy tak niezwykłej konstrukcji nie może być mowy o niedoskonałym materiale. Nie ma też możliwości, by go zabrakło. Dlatego właśnie surowiec pochodzi od siedmiu dostawców. Skalne bloki przygotowywane do wykorzystania przy tej budowie składowane są na obszarze równym powierzchni dwóch boisk piłkarskich. Równie istotna jest również jakość wykorzystywanej stali i łączeń.

W dokumencie „Sagrada Familia” poznamy nie tylko szczegóły projektu architektonicznego, ale również ludzi, którzy pracują przy jej budowie. Będziemy towarzyszyć między innymi operatorom dźwigów, którzy codziennie zasiadają w swoich kabinach 140 metrów nad ziemią, by sprawnie przenosić ogromne kamienne fragmenty konstrukcji i łączyć je ze sobą w niezwykłe dzieło, będące zwieńczeniem ponad stu lat prac konstruktorów, architektów i rzemieślników.

„Sagrada Familia” – premiera w sobotę 8 grudnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *