„Scena klasyczna” w nowej odsłonie w TVP Kultura

19 kwietnia na antenę TVP Kultura powraca pasmo koncertowe „Scena klasyczna” prezentujące najciekawszych młodych muzyków klasycznych, laureatów prestiżowych konkursów w kraju i za granicą. Pierwszym gościem będzie flecistka Marta Chlebicka, laureatka konkursu Młody Muzyk Roku 2018.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

W programie wystąpią zarówno uznani muzycy, jak i stawiający pierwsze kroki w samodzielnej karierze utalentowani polscy wykonawcy. Mini recitalowi towarzyszy krótka rozmowa o najnowszej płycie, trasie koncertowej, kompozycji prezentowanej w programie czy zdobytym niedawno wyróżnieniu. „Scenę klasyczną” prowadzi Barbara Schabowska, dyrektor TVP Kultura.

19 kwietnia o godz. 00:05 wystąpi 17-letnia flecistka Marta Chlebicka – zwyciężczyni organizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca konkursu Młody Muzyk Roku 2018, laureatka kilkudziesięciu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. W programie zagra dwa utwory – Sonatę na flet i fortepian Francisa Poulenca oraz fantazję „Rigoletto” Op. 335 Wilhelma Poppa. Marcie Chlebickiej będzie akompaniować na fortepianie Hanna Sosińska – Kraski.

26 kwietnia o godz. 22:55 widzowie poznają klarnecistę Andrzeja Cieplińskiego, zdobywcę m.in. prestiżowego tytułu New Talent of The Year 2015 na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie, na którym reprezentował Polskie Radio. W programie wykona utwór na klarnecie Pierwszą rapsodię Claude’a Debussy’ego, Sonatę na klarnet solo Edisona Denisova oraz Sonatę na klarnet i fortepian Francisa Poulenca. Akompaniować mu będzie na fortepianie Łukasz Chrzęszczyk.

10 maja o godz. 21:50 wystąpi duet perkusyjny Pękala/Kordylasińska/Pękala. Tworzą go wibrafonista i perkusjonista Miłosz Pękala oraz grająca na marimbie Magdalena Kordylasińska-Pękala. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, koncertują w kraju i za granicą. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. Wykonają utwory Renaissance Gameboy 2 Felixa Kubina, Vermont Counterpoint Steve’a Reicha, Black Page Franka Zappy, L’Angelique Witolda Lutosławskiego oraz autorski Modular #2 Miłosza Pękali.

W kolejnych odcinkach wystąpią m.in. Trio im. Wiłkomirskich, Polish Cello Quartet oraz gitarzysta Piotr Przedbora.
Premierowe odcinki „Sceny klasycznej” w TVP Kultura, czwartki od 19 kwietnia po godz. 21:00 oraz na vod.tvp.pl.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *