„Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska” – premiera filmu w TVP Polonia

W piątek, 11 listopada o godz. 16.00 TVP Polonia zaprasza widzów na premierę filmu dokumentalnego pt. „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska”, w reż. Jadwigi Nowakowskiej. Film opowiada o wybitnej Polce – nauczycielce i działaczce emigracyjnej, pierwszej damie Polski w latach 1989 – 1990, żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Producentem dokumentu jest TVP Polonia.

Sprawdź godziny emisji filmu „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska” w PROGRAMIE TV

Biografia Karoliny Kaczorowskiej uważana jest za symboliczną dla losów jej pokolenia. Po zesłaniu w głąb ZSRR Karolina Kaczorowska przeszła długi szlak, który doprowadził ją do Londynu, gdzie pracowała na rzecz zachowania polskiej tożsamości.

Film pokazuje m.in. ostatnią podróż Karoliny Kaczorowskiej do Polski – sprowadzenie urny z prochami i uroczystości pogrzebowe w Świątyni Opatrzności Bożej, w której spoczęła obok swojego męża – w Panteonie Wielkich Polaków.

Jak podkreśla Jadwiga Nowakowska, reżyserka dokumentu, film zaczął powstawać w momencie sprowadzenia do Polski urny z prochami pani prezydentowej. Bardzo trudno robić film o kimś, kto już nie żyje – zaznacza Jadwiga Nowakowska, dodając, że na szczęście zachował się w archiwum TVP zapis rozmowy z Karoliną Kaczorowską, którą przeprowadził redaktor Krzysztof Tadej, o najważniejszych chwilach jej życia. – Dotarłam do osób blisko związanych z panią prezydentową, które w sposób niezwykle interesujący wspominają ciekawe epizody z życia bohaterki filmu – mówi reżyserka, dodając, że w ten sposób powstała opowieść o wyjątkowej kobiecie, która fascynowała swoją odwagą, patriotyzmem i hartem ducha.

Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV

Jadwiga Kaczorowska, córka Ryszarda i Karoliny Kaczorowskiej, wspominając działalność swoich rodziców przypomniała ich zaangażowanie w funkcjonowanie licznych organizacji skupiających Polaków w Wielkiej Brytanii. Podkreśliła, że służba Karoliny Kaczorowskiej była podyktowana tym, że „zawsze miała Polskę w sercu”. – A teraz prosimy: Polsko, weź ją do swojego serca – powiedziała córka pary prezydenckiej w trakcie uroczystości pogrzebowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *