Seria „Matki morderców” w CBS Reality

Jak wytłumaczyć działanie najokrutniejszych, często seryjnych morderców? Czy popełniają zbrodnie, bo taka jest ich natura? Czy może to trudne dzieciństwo pchnęło ich w kierunku popełnienia morderstwa? Twórcy serii dokumentalnej „Matki morderców” są zwolennikami tej drugiej teorii. W odcinkach poznamy m.in. historię Joachima Knychały, powszechnie znanego jako Wampir z Bytomia, a także sprawę Leszka Pękalskiego, który, mimo podejrzenia o popełnienie kilkudziesięciu morderstw, już w przyszłym roku może wyjść na wolność. Komentatorami w programie będą największe polskie autorytety z różnych dziedzin, w tym Zbigniew Lew-Starowicz (psychiatra i psychoterapeuta) oraz Justyna Kopińska (dziennikarka prasowa, laureatka nagrody European Press Prize).

Program prowadzi specjalista od spraw kryminalnych, Donal MacIntyre, a w każdym odcinku wypowiadają się seksuolodzy, psychologowie, byli policjanci, czy specjaliści od reportażu. Twórcy serialu dokumentalnego „Matki morderców” sięgają do najmłodszych lat przedstawianych w serii przestępców, przyglądają się ich relacjom rodzinnym, by sprawdzić, czy to nie brak ciepła i uwagi lub przemoc, doprowadziły do ich stopniowej degeneracji.

W niechlubnej galerii postaci ukazanych w serii nie zabraknie Polaków. Bohaterem jednego z odcinków jest skazany na karę śmierci Joachim Knychała. Urodzony w polsko-niemieckiej rodzinie, jako dziecko nigdy nie zaznał miłości. Babka poniżała go i biła, zaś matka nigdy nie stawała w jego obronie. Gdy tylko mężczyzna dorósł, kumulowaną przez lata złość i agresję przelał na niewinne kobiety, które spotykał na swojej drodze. Pięć z nich zabił, siedem brutalnie zaatakował. A wszystko to będąc przykładnym mężem, ojcem dwójki dzieci i dobrym pracownikiem.

Nie mniej przerażająca była przestępcza działalność Leszka Pękalskiego. Według niektórych źródeł mężczyzna został poczęty w wyniku gwałtu. Jedno jest pewne – jego dzieciństwo nie należało do szczęśliwych. Gdy nie przebywał ze znęcającą się nad nim babką, wychowywał się w domach dziecka. Po zatrzymaniu zmieniał zeznania, w pewnym momencie przyznał się do popełnienia aż 90 morderstw. Zdołano udowodnić mu tylko jedno z nich. W 2017 roku, po 25 latach w więzieniu będzie mógł wyjść na wolność.

Istnieją trzy główne powody, dla których człowiek staje się seryjnym zabójcą – sadyzm, zemsta lub pragnienie władzy – mówi dziennikarka śledcza Justyna Kopińska. – Gdy analizujemy akta sprawy Joachima Knychały, Leszka Pękalskiego, Jeda Allena i innych seryjnych morderców zaczynamy dostrzegać podobieństwa w ich dzieciństwie i młodości. Podobieństwa, które skłaniają do pytania, czy dla losu przyszłego zabójcy większe znaczenie mają geny czy może sposób wychowania? Na planie serialu dokumentalnego CBS Reality rozmawiam o tym z Donalem MacIntyre oraz Dr Elizabeth Yardley, którzy w interesujący, bardzo wnikliwy sposób badają przyczyny zbrodni.

W kolejnych odcinkach analizowane są m.in. przypadki Daniela Bartlama, który dokonał zbrodni jeszcze będąc dzieckiem, Jeda Allena, młodego, z pozoru szczęśliwego mężczyznę, który w 2015 roku zabił matkę, ojczyma i 6-letnią przyrodnią siostrę, i innych.

Na premierę 10-odcinkowej serii dokumentalnej „Matki morderców” kanał CBS Reality zaprasza od 19 września 2016 roku w poniedziałki, wtorki i środy o godzinie 22:00.

Źródło: CBS Reality

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *