Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Zbigniewowi Romaszewskiemu

W 80. rocznicę urodzin Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji w PRL, obrońcy praw człowieka, polityka, kawalera Orderu Orła Białego, portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny www.romaszewski.polskieradio24.pl.

Portal Polskieradio24.pl przypomina sylwetkę jednego z czołowych działaczy opozycji demokratycznej w komunistycznej Polsce. W serwisie można znaleźć archiwalne zdjęcia, nagrania oraz polityczny biogram Zbigniewa Romaszewskiego – świadka epoki, człowieka bezpośrednio zaangażowanego w pomoc rodzinom poszkodowanych i represjonowanych robotników w Radomiu i Ursusie po protestach w czerwcu 1976 roku.

To właśnie z inicjatywy Zofii i Zbigniewa Romaszewskich powołany został Komitet Samoobrony Społecznej KOR, przy którym małżeństwo Romaszewskich prowadziło Biuro Interwencyjne, rejestrujące przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc – materialną i prawną.

Zbigniew Romaszewski w stanie wojennym ukrywał się, był poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. W tym czasie zorganizował w Warszawie Podziemne Radio „Solidarność”. W rozmowie z Portalem Polskiego Radia opowiada o okolicznościach nadania pierwszej audycji 12 kwietnia 1982 roku.

Po 1989 roku, nieprzerwanie przez siedem kadencji, Zbigniew Romaszewski zasiadał w Senacie. O jego zaangażowaniu w życie publiczne i polityczne w III RP opowiada Portalowi córka działacza, Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *