Serwis specjalny Polskiego Radia w 87. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Z okazji 87. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Artyście. Na stronie penderecki.polskieradio.pl znajduje się kilkadziesiąt archiwalnych unikalnych rozmów z Krzysztofem Pendereckim, jego wspomnień, sądów o własnej twórczości, refleksji o muzyce, kulturze i historii, a także wywiadów, które pojawiały się w Polskim Radiu na przestrzeni ostatnich 50 lat.

Wypowiedzi kompozytora uzupełnione zostały opowieściami jego dzieci oraz żony, Elżbiety Pendereckiej, a także światowej sławy muzyków i dyrygentów, przyjaciół ze świata kultury, wreszcie – opiniami krytyków muzycznych i znawców dorobku Maestra.

Nie mogło oczywiście zabraknąć nagrań muzyki prof. Krzysztofa Pendereckiego. Na stronie serwisu wysłuchać można wybranych dzieł Artysty z różnych okresów twórczości, zarówno awangardowych kompozycji sonorystycznych, jak i późniejszych utworów czerpiących z tradycji europejskiej klasyki. Większość nagrań usłyszymy w wykonaniu znakomitych solistów oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Serwis prezentuje także cenny zbiór fotografii przedstawiających 60 lat z życia kompozytora, koncertów i pracy nad własną muzyką, w czasie oficjalnych spotkań i podróży, a także w sytuacjach prywatnych – od lat 50. XX wieku, do ostatnich publicznych wystąpień twórcy w 2018 roku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *