„Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” w TVP Kultura

W piątek, 27 listopada o godz. 19.00 w TVP Kultura premiera wyjątkowego, międzynarodowego talent show muzyki klasycznej „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”. 20 uzdolnionych młodych muzyków, w tym 4 z Polski, będzie rywalizowało o nagrodę. W programie zobaczymy Alicję Węgorzewską, Maestro Plácido Domingo, a wśród prowadzących Idę Nowakowską-Herndon.

Sprawdź godziny emisji „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” w PROGRAMIE TV

Nowy talent show muzyki klasycznej „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” to cztery odcinki emocjonującej rywalizacji pomiędzy dwudziestką utalentowanych muzyków z pięciu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Serbii. Każdy z uczestników jest wybitnie uzdolniony, młody i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Kto ostatecznie zdobędzie uznanie jury i dojdzie do finału, pokażą najbliższe tygodnie.

Program poprowadzą popularny w Europie niemiecki showman Thomas Gottschalk oraz polska prezenterka telewizyjna, gwiazda tańca Ida Nowakowska-Herndon, która tak wypowiada się o programie:

„Wirtuozi V4+” to wydarzenie rozrywkowe na najwyższym poziomie. Program promuje i przybliża postaci małych wirtuozów, wybitnych dzieci, które mimo młodego wieku poświęciły dużo pracy, by wspaniale władać wymagającymi instrumentami. Dzięki nim muzyka klasyczna staje się znowu „cool”!

Udział w programie jest dla młodych muzyków dużym wyróżnieniem i ma im pomóc w dalszej karierze muzycznej. Jednak tylko najlepsi będą mogli liczyć na nagrody pieniężne oraz opiekę menadżerską. Zapowiada się, więc ostra rywalizacja. W dwóch pierwszych odcinkach, z 20 uczestników tylko połowa zakwalifikuje się do kolejnego etapu. Półfinałowa 10 zmierzy się w trzecim tygodniu konkursowego show, by ostatecznie tylko 5 uczestników przeszło do ścisłego finału. Finaliści wezmą udział w koncercie galowym najbardziej uzdolnionych muzyków młodego pokolenia.

Polskę w programie reprezentują: trzynastoletni Michał Korzeń, którego pasją jest fortepian, czternastoletni akordeonista Dawid Siwiecki, siedemnastoletni pianista Maciej Smolag oraz najmłodsza, dziewięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie.

Występ każdego uczestnika ocenia profesjonalne, międzynarodowe jury, złożone z uznanych artystów. W jury zasiada wybitna śpiewaczka operowa, polska mezzosopranistka Alicja Węgorzewska.

Ponadto w skład jury wchodzą: Erika Miklósa – węgierska sopranistka koloraturowa, Gabriela Bohacova – czeska dyrektorka festiwalu muzycznego, Piotr Valentovic – słowacki dyrygent oraz ze strony Serbii, skrzypek Nemanja Radulović na zmianę z Silvaną Grujic, pianistką i dyrektor muzyczną serbskiej telewizji publicznej.

Do udziału zaproszono też międzynarodowe gwiazdy, które w programie tworzą „SUPER JURY”: Gabriela Prokofiewa, wnuka rosyjskiego kompozytora Siergieja Prokofiewa, rosyjskiego skrzypka Maxima Vengerova, aktorkę pochodzenia austriacko-węgierskiego Coco König oraz Maestro Plácido Domingo.

Muzykę do programu skomponował Plácido Domingo Jr., który inspirował się hollywoodzkimi klasykami.

Międzynarodowy talent show powstał na bazie węgierskiego formatu, który, pomimo że dotyczy z pozoru niszowego gatunku muzyki, jakim jest muzyka klasyczna, został na Węgrzech zakwalifikowany do TOP 10 najpopularniejszych audycji telewizyjnych i jednym z najlepszych programów telewizji publicznej.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Międzynarodowa edycja programu powstała dzięki wsparciu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Serbii. Rozszerzenie współpracy pomiędzy krajami zaznaczono w nazwie programu, a ten stał się ważnym elementem zacieśniania wzajemnych stosunków tych państw. Ministrowie resortów kultury wszystkich pięciu krajów partnerskich objęli program patronatem honorowym, nadając mu kluczowe znaczenie w promocji kultury i osiągnięć regionu. Misją programu „Wirtuozi V4+” jest wspieranie rozwoju młodego pokolenia.

Pierwszy odcinek programu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” zobaczymy w TVP Kultura już w piątek, 27 listopada o godz. 19.00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *