Sierpniowe święta na antenach Telewizji Polskiej

Z okazji przypadającego 15 sierpnia 2015 roku Święta Wojska Polskiego w 95. rocznicę Cudu nad Wisłą Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z uroczystych obchodów. Na swoich antenach wyemituje filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże poświęcone kluczowym dla dziejów niepodległej Polski wydarzeniom z 1920 roku. TVP przygotowała też programy i filmy związane z przypadającym tego dnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na główne obchody Święta Wojska Polskiego, które w tym roku odbędą się w Alejach Ujazdowskich, TVP1 HD zaprasza widzów o godzinie 11:40. Równolegle transmisje będzie można obejrzeć także w TVP Polonii i TVP INFO (w wersji dla niesłyszących).

Wcześniej, o godzinie 7:00, Jedynka przeprowadzi transmisję Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tego dnia o godzinie 20:25 TVP1 HD pokaże też film „1920 Bitwa Warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja filmu rozpoczyna się w Moskwie na Kremlu, gdzie na tajnym posiedzeniu rządu rosyjskiego Lew Trocki kreśli plan agresji na Europę i podbój europejskich państw. Kolejna scena rozgrywa się w Warszawie, gdzie poznajemy głównych bohaterów tej wojennej historii: artystkę, Olę Raniewską i kawalerzystę, Jana Krynickiego. To właśnie oczami tych dwojga zakochanych w sobie młodych ludzi zostało ukazane zwycięstwo narodu polskiego nad bolszewikami. Temat wojny polsko-bolszewickiej pojawi się również w TVP1 HD w wymiarze dokumentalnym – 16 sierpnia o godzinie 12:55 antena zaprasza na film dokumentalny w reżyserii Elżbiety Szumiec-Zielińskiej „Warszawa 1920. Portret zagrożonego miasta”, w którym zobaczymy obraz tragicznych wydarzeń na pierwszej linii frontu tej wojny. W tle przygotowań wojskowych do obrony miasta i ciężkich bojów na przedpolu stolicy ukazano życie codzienne mieszkańców.

Najbogatszą ofertę przygotowała dla widzów TVP Historia. Od rana antena będzie prezentować filmy i programy poświęcone bitwom wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, ich dowódcom, żołnierzom, pokazujące wysiłek społeczeństwa w walce z agresorem. Już o godzinie 8:05 dokument „Testament” w reż. Wojciecha Ziembickiego, przybliżający historię życia i tragicznej śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze, który zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem. O godzinie 15:15 antena pokaże „Smak tradycji – Sierpniowe Święta”, nastrojowy, bogato ilustrowany, w dużym stopniu inscenizowany program kulturalno- kulinarny. Sięga on do źródeł, tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową. Także TVP Historia zaprosi widzów o godzinie 13:40 na dokument z 1993 roku w reż. Zbigniewa Wawera „Bitwa Warszawska 1920”. Będzie w nim mowa o genezie, przebiegu i konsekwencjach sierpniowej bitwy, która zaważyła na losach wojny polsko – sowieckiej i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości Polski. W programie „Spór o historię 1920 – Przyjaciele i wrogowie” o godzinie 15:40 prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski i dr Zbigniew Wawer będą rozmawiać o tym, kto pomagał, a kto przeszkadzał Polsce w wojnie z sowiecką Rosją w 1920 roku. O godzinie 20:50 w TVP Historia również film dokumentalny „Zapomniany generał Tadeusz Jordan Rozwadowski”, przypominający postać i historię jednego z najbardziej niezwykłych polskich generałów. O wielkiej roli generała Rozwadowskiego w walce o niepodległość Polski oraz jego udziale w budowaniu II Rzeczypospolitej opowiadają autorom filmu prof. Wojciech Roszkowski oraz biograf Generała dr Mariusz Patelski. Natomiast, o godzinie 21:00 antena zaprasza na dokument Zbigniewa Kowalewskiego „Ołtarz Ojczyzny” poświęcony bezimiennym żołnierzom, którzy polegli służąc ojczyźnie.

TVP Polonia również przygotowała emisje filmów fabularnych i dokumentalnych nawiązujących tematycznie do rocznicy Cudu nad Wisłą. O godzinie 6:55 obejrzymy program artystyczny „Śpiewnik Polaka – pieśni patriotyczne i żołnierskie” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. O godzinie 22:40 antena zaprezentuje film komediowy z 2005 roku Sylwestra Chęcińskiego „Przybyli ułani pod okienko”. W sennym zwykle Osieku organizowane są uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Poświęcona zostanie tablica upamiętniająca wyzwolenie wsi z rąk bolszewików w 1920 roku. Robotnicy zawieszają ją właśnie na ścianie urzędu gminy, którą ma odsłonić kombatant walk z bolszewikami…

W TVP Regionalnej 15 sierpnia o godzinie 8:00 warto zwrócić uwagę na reportaż „Święte bukiety”, w którym poznamy lecznicze działanie ziół i kwiatów oraz dowiemy się jak wyglądają przygotowania do święta Matki Boskiej Zielnej. Bohaterem reportażu jest dr Łukasz Łuczaj, który jest najlepszym w Polsce specjalistą od łąk kwietnych. Natomiast o godzinie 9:30 antena wyemituje reportaż „Przewodniczka w drodze”, który ukazuje początek i rozwój kultu Matki Bożej w Kościele i starochrześcijańskiej tradycji. Natomiast o godzinie 13:05 TVP Regionalna zaprosi widzów na fabularyzowany dokument „Na plebanii w Wyszkowie 1920”, poświęcony ciągle mało znanemu epizodowi z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Była to próba powołania przez Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kohna i Feliksa Dzierżyńskiego fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego. Świadkiem tych wydarzeń był ks. Mieczkowski – proboszcz plebanii w Wyszkowie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *