„Indyk” Sławomira Mrożka w radiowej Dwójce

W drugą rocznicę śmierci Sławomira Mrożka, 15 sierpnia 2015 roku o godzinie 19:00, radiowa Dwójka zaprasza na słuchowisko wg jego sztuki pt. „Indyk”, w adaptacji i reżyserii Julii Wernio. To kolejna realizacja wybrana przez słuchaczy w plebiscycie „Słuchowisko na lato”.

„Indyk” stanowi klasyczną pozycję polskiej dramaturgii współczesnej. Sławomir Mrożek, po pierwszych sukcesach scenicznych nazywany „wielkim mistrzem małych form”, w „Indyku” (napisanym w 1960 roku) w pełni objawił charakterystyczne cechy swojego pisarstwa. Jego „melofarsę w dwóch aktach” porównywano nawet z „Weselem” Wyspiańskiego. Mrożek bezlitośnie rozprawił się w niej z balastem tradycji narodowych i polskich przywar, ale także z problemami i obsesjami współczesnego świata.

Akcja sztuki rozgrywa się „w romantyzmie, na obszarze księstwa”. W jednej karczmie spotykają się: Poeta – niszczyciel dzieł klasyków literatury, Książę – owładnięty ideą stworzenia urzędu Pary Kochanków Państwowych, Kapitan – uosobienie zdegradowanego mitu wojskowości i Laura, która ucieka od Księcia z Rudolfem, by go w końcu porzucić. Są tu jeszcze: bezradny Pustelnik, Śpiący i Chłopi, których bezsensowne rozmowy podkreślają główną myśl utworu: nikomu nic się nie chce. Nawet podczas próby podjęcia jakiegoś działania, wszyscy czują bezsens i zniechęcenie.

Sztuka w reżyserii Julii Wernio miała swą radiową premierę w Programie 2 w listopadzie 2009 roku. Wystąpili: Julia Kijowska – Laura, Miłogost Reczek – Rudolf, Piotr Machalica – Poeta, Marcin Troński – Kapitan, Lech Łotocki – Książę, Stanisław Brudny – Pustelnik, Jacek Król – Chłop 1, Antoni Ostrouch – Chłop 2, Jan Janga-Tomaszewski – Chłop 3. Za opracowanie muzyczne odpowiadał Tomasz Obertyn, a za realizację akustyczną – Tomasz Perkowski.

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *