Słuchowisko historyczne dla dzieci „Wyrok na Franza Kutscherę” w radiowej Jedynce

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na poruszające największe emocje słuchowisko „Wyrok na Franza Kutscherę” w wykonaniu popularnych aktorów młodego pokolenia, m.in. Poli Piłat i Józefa Pawłowskiego. Radiowy spektakl wyemitowany zostanie w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych „Dzieci bliżej historii” przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową. Emisja już jutro, w czwartek 11 czerwca o godz. 19.30 w audycji „Jedynka dzieciom”​.

„Dzieci bliżej historii” to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. W najbliższy czwartek na antenie radiowej Jedynki w teatralnym cyklu historycznych słuchowisk dla dzieci zaprezentowany zostanie spektakl „Wyrok na Franza Kutscherę”.

Słuchowisko w reżyserii Dobrosławy Bałazy przedstawia losy żołnierzy, którzy wykonali wyrok wydany na Franza Kutscherę zwanego „katem Warszawy”. W czasie II wojny płk. August Fieldorf „Nil” wyznaczył na wykonawcę wyroku oddział „Agat” – oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Operacja była najważniejszą skutecznie przeprowadzoną akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru w tamtym czasie. Brali w niej udział bardzo młodzi, niespełna 20-letni żołnierze. Najmłodsza z grupy przygotowującej akcję, Elżbieta Dziębłowska pseud. „Dewajtis”, miała zaledwie 14 lat.

W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów. Młodzi żołnierze, którzy wykonali udany wyrok wydany przez Kierownictwo Walki Podziemnej na dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, zasługują na nasz podziw i pamięć – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.​

W słuchowisku wystąpili znakomici polscy aktorzy młodego pokolenia, w tym m.in. Justyna Bojczuk, Damian Kulec, Józef Pawłowski i Pola Piłat oraz Robert Czebotar, Sebastian Machalski i Mirosław Wieprzewski. Realizacja dźwięku: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

Kolejne słuchowiska historyczne w cyklu „Dzieci bliżej historii” wyemitowane zostaną: 28 czerwca, 12 i 26 lipca, 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *