Czego pragną kobiety, a czego oczekują od nich mężczyźni? Na te frapujące pytania próbuje odpowiedzieć Mateusz Głowacki w swoich dwóch dokumentach: “Sonda o mężczyznach” i “Sonda o kobietach”, które we wtorkowym cyklu “Świat bez fikcji” pokaże TVP2 HD.

Wyprodukowana przy udziale Dwójki “Sonda o mężczyznach” to kolejny po “Sondzie o kobietach” film Mateusza Głowackiego, który próbuje dociec, jak to naprawdę jest w tej wojnie żeńsko-męskiej? Doceniono to już za granicą (nagroda za najlepszy film na festiwalu PROFIRE w Edynburgu, Grand Prix w Kijowie) i w kraju (III nagroda w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Dwóch Brzegach). Z kolei poprzedni film – “Sonda o kobietach” – otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego w Luksemburgu, a także “Niebieską Zawleczkę” – Nagrodę Publiczności i “Złotą Zawleczkę” – w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego na Festiwalu Filmów Komediowych w Lutomierzu.

Czym zaskarbiają sobie sympatię widzów i jurorów oba przedsięwzięcia 33-letniego dziś reżysera? W obu przypadkach – po prostu szczerymi, spontanicznymi i życiowymi wypowiedziami młodych, aktywnych i rezolutnych kobiet i mężczyzn z dużych miast, dzielących się swoimi doświadczeniami na temat współczesnych facetów i kobiet. I one, i oni opowiadają o związkach, oczekiwaniach wobec partnerów, a także o meandrach własnej psychiki trudnych do zgłębienia przez płeć przeciwną. Wszystko to z przymrużeniem oka i dystansem.

“Sonda o mężczyznach” i “Sonda o kobietach”

Emisja: wtorek, 3 marca, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska