Sony partnerem Telewizji Polskiej w projekcie HbbTV

Sony i Telewizja Polska S.A. nawiązały strategiczne partnerstwo przy wprowadzaniu i rozszerzaniu oferty telewizji hybrydowej (HbbTV). Firmy będą wspólnie rozwijać treści i serwisy telewizji hybrydowej oraz prowadzić działania edukacyjne wśród widzów i konsumentów.

Telewizja hybrydowa (HbbTV) to połączenie cyfrowej telewizji linearnej z Internetem. Rozszerza możliwości dotychczasowej telewizji o dodatkowe treści sieciowe. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych związanych z programem i to bez przerywania oglądanej audycji. Jest to ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, zapewniającej w przyszłości wręcz ingerencję widza w to, co się dzieje na ekranie.

TVP jako pierwsza stacja w Polsce uruchomiła telewizję hybrydową w okresie UEFA EURO 2012. Widzowie wyposażeni w odpowiednie odbiorniki telewizyjne podłączone do Internetu mogli nie przerywając oglądania meczu m.in. śledzić dane statystyczne czy informacje o zawodnikach. Usługa HbbTV była dostępna także przy okazji Igrzysk Olimpijskich. W ostatnim czasie TVP uruchomiło w ramach platformy hybrydowej serwis pogodowy oraz informacyjny. Na bieżąco pracuje również nad serwisami dedykowanymi wybranym programom. Pierwszy taki program to „Pytanie na śniadanie”, gdzie dostępne będą takie aplikacje, jak: Kuchnia, Moda i Uroda, Gwiazdy, Pogoda, Extra.

Wprowadzenie telewizji hybrydowej jest kolejnym niezwykle istotnym krokiem w rozwoju oferty telewizyjnej w Polsce – powiedziała Izabela Wojnarowicz, Senior Marketing Manager w Sony.  – Sony nieustannie stara się dostarczać klientom najnowocześniejszy sprzęt RTV oraz zapewniać dostęp do najwyższej jakości treści rozrywkowych poprzez Sony Internet TV w telewizorach, kinie domowym i odtwarzaczach Blu-ray Disc. Telewizja Polska jest pionierem w zakresie HbbTV, która w znacznej mierze wzbogaca oglądany program. Wspólnie będziemy pracować nad rozwojem tej niezwykle przyszłościowej technologii – dodała Izabela Wojnarowicz.

Telewizja hybrydowa jest nowym rozwiązaniem. Jej historia jest bardzo krótka, bo rozpoczęła się zaledwie trzy lata temu. Dotychczasowe doświadczenia telewizji niemieckich, brytyjskich, a nawet czeskich są bardzo zachęcające, zarówno z programowego, jak i z biznesowego punktu widzenia – powiedział Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka TVP-Technologie.

Telewizory Sony z 2012 r. pozwalają na skorzystanie z funkcji HbbTV (obecne na rynku modele z serii: EX55, EX65, HX75, HX85). Pod koniec listopada opcja telewizji hybrydowej zostanie włączona również w modelach telewizorów Sony z linii 2011, posiadających funkcję internetową (poprzez aktualizację oprogramowania, modele serii: CX32, CX52, EX32, EX42, EX52, EX72, NX72, HX72, HX82, HX92). Korzystanie z serwisu HbbTV wymaga jednorazowej aktywacji aplikacji internetowej. Aby to zrobić, w menu telewizora należy wybrać „Ustawienia-cyfrowe”, następnie „Konfiguracja aplikacji internetowej” i zaznaczyć „Wł.” przy „Aplikacja internetowa”.

Uruchomienie treści HbbTV jest proste – telewizor podłączony do Internetu sygnalizuje dostępność dodatkowych treści przez wyświetlenie odpowiedniej informacji. Wystarczy wcisnąć czerwony przycisk na pilocie by otworzyć dodatkowe menu z dostępem do treści HbbTV.

Telewizja hybrydowa jest kolejnym wspólnym projektem Sony i Telewizji Polskiej. W 2011 r. na platformę Sony Internet TV wprowadzono serwis VOD z dostępem do oferty programowej TVP w jakości HD. Sony było również partnerem technologicznym popularnego show „Voice of Poland” nadawanego w TVP2.

Źródło: Sony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *