Specjalne relacje z wyborów w Stanach Zjednoczonych w Polskim Radiu

18 października 2016 roku dziennikarze Polskiego Radia Wojciech Cegielski i Michał Żakowski wyruszą do Stanów Zjednoczonych, aby w codziennych relacjach przybliżać słuchaczom przedwyborcze dylematy Amerykanów. W specjalnych relacjach pojawią się głosy zwykłych obywateli – tych zamieszkujących stany uznawane za republikańskie, jak i tych, którzy mieszkają w bastionach Demokratów. Jak te wybory zmieniają Amerykanów i jak zmienią Amerykę? O tym codziennie od 24 października będzie można posłuchać na antenach Radiowej Jedynki, Trójki oraz Polskiego Radia 24.

To jedne z najbardziej niezwykłych i nieprzewidywalnych wyborów w historii Stanów Zjednoczonych. Tradycyjne podziały partyjne, które dotychczas porządkowały życie polityczne i społeczne w tym kraju znikają. Donald Trump wywrócił amerykańską scenę polityczną do góry nogami.

Dziennikarze Polskiego Radia pokonają tysiące kilometrów, by specjalnie dla słuchaczy sprawdzić przedwyborcze nastroje Amerykanów. Trasa Wojciecha Cegielskiego obejmie: Nowy Jork – Karolinę Północną – Little Rock (Arkansas) – Los Angeles – Chicago – Nowy Jork. Wojciech Cegielski odwiedzi miejsca, które są uznawane za bastiony Demokratów, m.in. Nowy Jork, Kalifornię. Będzie także w Little Rock w stanie Arkansas, miejscu, gdzie Hillary i Bill Clintonowie mieszkali przez 15 lat, gdy przyszły prezydent USA był najpierw prokuratorem stanowym, a potem gubernatorem. – Chcę poznać powody, dla których zwolennicy Partii Demokratycznej głosują na Hillary Clinton, mimo że część z nich wcale nie uważa, by była ona dobrą kandydatką. Będę chciał też dowiedzieć się, dlaczego część wyborców republikanów będzie głosować na Clinton, a nie na Donalda Trumpa – mówi Wojciech Cegielski. W czasie podróży do USA dziennikarz odwiedzi też zamieszkiwane przez wielu Polaków Chicago, gdzie sprawdzi, kogo poprą oni w nadchodzących wyborach.

Trasa Michała Żakowskiego prowadzić będzie przez następujące stany: Zachodnia Virginia – Georgia – Alabama – Teksas – Nowy Jork. Michał Żakowski podąży śladem Donalda Trumpa. Zapyta, co dla mieszkańców stanów dotychczas wiernych Republikanom znaczy głoszone przez Trumpa hasło „Make America Great Again”. – W Atlancie spotkam Amerykanów, których życie to spełniony amerykański sen. Są bogatymi ludźmi sukcesu – tak jak republikański kandydat na prezydenta. Czy to wystarczy, aby oddali na niego głos? – mówi Michał Żakowski. Z kolei Południowa Alabama to czarna Ameryka, która przed ośmioma laty świętowała wygraną pierwszego w historii USA czarnoskórego prezydenta. Słuchacze będą mogli m.in. dowiedzieć się, jak dziś mieszkańcy tego stanu oceniają 8 lat rządów Baracka Obamy.

Od 24 października w Polskim Radiu 24 relacje dziennikarzy pojawiać się będą codziennie o godzinie 7:19, w Radiowej Jedynce dwukrotnie o godzinie 7:40 i po godzinie 18:00, w Programie 3 zaś w południowym „Zapraszamy do Trójki”. Wszystkie relacje będą dostępne na specjalnej stronie internetowej Polskiego Radia. Udostępnione zostaną nie tylko materiały dźwiękowe, ale także zdjęcia oraz krótkie filmy z wyprawy specjalnych wysłanników.

Wielki finał akcji „Ameryka na rozdrożu – wybory w Stanach Zjednoczonych” to oczywiście dzień wyborów w USA, czyli 8 listopada. Noc wyborcza na antenie Polskiego Radia 24 zagwarantuje wiele emocji – wejścia Wojciecha Cegielskiego ze sztabu Hillary Clinton, Michała Żakowskiego na żywo ze sztabu Donalda Trumpa, przebieg wydarzeń w Waszyngtonie będzie śledził Marek Wałkuski, a w studio w Warszawie nie zabraknie komentarzy ekspertów.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *