Spektakl „Karski” w Studiu Teatralnym Dwójki

Spektaklem „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, którego emisja planowana jest w Studiu Teatralnym Dwójki na drugą połowę grudnia uczci TVP kończący się właśnie Rok Jana Karskiego, legendarnego kuriera polskiego podziemia, przestrzegającego aliantów przed nadchodzącą zagładą Żydów.

Sztuka o Karskim, którego stulecie urodzin też przypada na ten rok, to przedsięwzięcie łączące teatr z historyczną literaturą faktu, w którym będą wykorzystane nowoczesne techniki opracowania zdjęć dokumentalnych, estetycznie nawiązujące do „telewizyjnej sceny faktu”. Widowisko rozgrywać się będzie na kilku płaszczyznach narracyjnych. Część współczesna opowiada o dwojgu młodych ludzi (w tych rolach: Julia Kijowska i Piotr Głowacki), realizatorach, którzy w pośpiechu pracują nad fabularyzowanym dokumentem o Karskim (Łukasz Simlat).

Na część historyczną złożą się fragmenty zainscenizowanych na potrzeby dokumentu scen opowiadających epizody z życia Karskiego z okresu wojny. Całości dopełni dyskurs na temat moralnych wyborów i dylematów Karskiego oraz ich znaczenia dla postaw młodych ludzi wobec współczesnego świata.

Chodzi nam o to, żeby postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza – mówi Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka spektaklu i współautorka scenariusza. – Pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy z różnych pobudek podejmują się realizacji filmu o nim, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza się o ich własne życiowe wybory a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami „tamtych” czasów.

Jan Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości. Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka aliantów i los Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona. Przesłanie Karskiego ma fundamentalne znaczenie dla pamięci zbiorowej w Polsce i na świecie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *