Premierę spektaklu “Polacy” w reżyserii Gabriela Gietzky’iego pokaże we wtorek 19 maja o godzinie 20:30 TVP Kultura. Telewizyjny spektakl sztuki “Polacy” dyrektor Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn, i prezes TVP, Juliusz Braun, dedykują pamięci premiera Tadeusza Mazowieckiego. Tadeusz Mazowiecki uważał to przedstawienie za ważny głos w dyskusji o sprawach naszego kraju.

“Polacy” to rejestracja przedstawienia opartego na tekstach Gombrowicza i kardynała Stefana Wyszyńskiego, zrealizowanego przez Gabriela Gietzky’iego w warszawskim Teatrze Polskim. Gietzky wraz ze scenarzystą Rafałem Kosewskim zderzają zupełnie odmienne perspektywy myślenia i poglądy, doprowadzając do fikcyjnego spotkania Gombrowicza i Wyszyńskiego – “błazna i kapłana”.

Spektakl stanowi interesujący dwugłos wielkich postaci XX wieku, stawiających Polskę i Polaków w centrum swoich rozważań. Premiera teatralna przedstawienia odbyła się 5 marca 2011 roku na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Spektakl jest częścią Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski – inicjatywy wpisującej się w jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce, polegającej na comiesięcznych prezentacjach przedstawień z całej Polski. Przedstawieniu towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa publicystyczna – krótkie wprowadzenie oraz rozmowa Wojciecha Majcherka z Andrzejem Sewerynem, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie oraz Gabrielem Gietzkym, reżyserem spektaklu.

“Polacy”

Premiera: wtorek, 19 maja, godzina 20:30

Źródło: Telewizja Polska