Spektakl „Walentyna” w Studiu Teatralnym Dwójki

Monodram Julii Kijowskiej zatytułowany „Walentyna” to kolejny spektakl, który zostanie pokazany w „Studiu Teatralnym Dwójki” w niedzielę, 30 listopada 2014 roku, na antenie TVP2 HD. Przedstawienie oparte jest na wspomnieniach pierwszej kobiety w kosmosie – Walentyny Tiereszkowej.

„Walentyna” to historia jednej z najbardziej znanych kobiet XX wieku, radzieckiej tkaczki, ale też, a może przede wszystkim, radzieckiej kosmonautki i pierwszej kobiety w kosmosie.

Spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi łączy inscenizację teatralną z elementami koncertu. W projekcie wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa pt. „Stan nieważkości”.

Wymiar jej historii jest faktycznie kosmiczny, sięga od mistyki do fizjologii, od ekstazy do paniki, od milionowych tłumów do samotności – mówi Wojciech Faruga. – Walentyna to soczewka, która skupia w sobie niezwykłą ilość opowieści. Słynna kosmonautka była niczym „radziecka bogini matka”, otrzymywała setki tysięcy listów z prośbami o studia, dobrą pracę, daczę nad morzem, talon na samochód, operację w klinice rządowej, mieszkanie, zagraniczne lekarstwa, delegację do NRD, zasiłki dla wielodzietnych rodzin, czy garnitur ze spec przydziału…

W rolę tytułową wcieliła się wschodząca gwiazda kina Julia Kijowska, która w ostatnich latach zasłynęła rolami u Wojciecha Smarzowskiego – „Drogówka” i „Pod Mocnym Aniołem”, a także w filmie Sławomira Fabickiego pt. „Miłość”. Popularność przyniósł jej też, nagrodzony Prix Italia serial Magdaleny Łazarkiewicz „Głęboka woda”. Grała też w „0_1_0” (2008) Piotra Łazarkiewicza, „Boisku bezdomnych” (2008) Kasi Adamik i nominowanym do Oscara „W ciemności” (2011) Agnieszki Holland, a obecnie można ją zobaczyć w kinach w głównej roli w najnowszym filmie Jana Jakuba Kolskiego „Serce, serduszko”.

„Walentyna” to kolejna – po „(A)polloni” Krzysztofa Warlikowskiego – premiera Studia Teatralnego Dwójki, reaktywowanego po siedmiu latach przerwy. Następną premierę – już w grudniu br. – będzie w TVP spektakl „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

„Walentyna”

Premiera: niedziela, 30 listopada, godzina 22:45

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *