Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej powraca na antenę Dwójki

Program 2 Polskiego Radia, nagrywając i transmitując wydarzenia rozpoczynającego się w środę 5 lipca 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, powraca do współpracy z tą imprezą.

Przez najbliższy tydzień radiowa Dwójka będzie gościć w Starym Sączu, na jednym z najbardziej interesujących festiwali muzycznych w Polsce. Tegoroczna edycja będzie miała wymiar szczególny: jej przesłaniem jest przypomnienie o wspólnocie kulturowej i muzycznej Europy Środkowej i zaprezentowanie powstałej na przestrzeni sześciu wieków muzyki Polski, Austrii, Czech, Słowacji i Węgier.

Stary Sącz, malutkie miasteczko w Małopolsce, słynie w muzycznym świecie dzięki odnalezionej w tutejszym klasztorze sióstr klarysek najstarszej polskiej czterogłosowej kompozycji Omnia beneficia. W zbiorach starosądeckich znajduje się także kilka unikatowych na skalę światową utworów, należących do najważniejszych zabytków polifonicznych tego czasu. Co ważne, nasze rodzime utwory nawiązują do stylu muzyki uprawianej wówczas w Europie i w tym zestawieniu wypadają znakomicie. Z tymi odkryciami wiążą się początki Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, który jest bez wątpienia jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w Polsce.

Program 2 Polskiego Radia nagrywając i transmitując wydarzenia 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej powraca do nawiązanej 40 lat temu współpracy z tą imprezą. W radiowych archiwach Polskie Radio zgromadziło bogate zbiory rejestrowanych w Starym Sączu koncertów, które są dzisiaj bezcenną pamiątką polskiego życia muzycznego, a jednocześnie zapisem unikatowych wydarzeń koncertowych. Kilka pokoleń wielbicieli tego repertuaru tu właśnie miało szansę pierwszy raz usłyszeć najlepszych wykonawców muzyki dawnej. Do dziś krążą legendy o recitalu, jaki w Starym Sączu dał Jordi Savall, koncertach zespołów Sequentia, Ensemble Gilles Binchois czy chóru Lycourgosa Angelopoulosa.

Na antenie Dwójki tegoroczny Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej będzie obecny przez trzy wieczory, w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego. W środę 5 lipca Dwójka przeprowadzi transmisję z koncertu inauguracyjnego w Kościele Św. Elżbiety. W programie m.in. muzyka osiemnastowiecznej Pragi, w wykonaniu Anny Hlavenkovej – sopran i orkiestry Musica Florea pod kierownictwem artystycznym Marka Štryncla. Kolejne transmisje z wydarzeń festiwalowych Dwójka planuje 6 oraz 9 lipca, także o godzinie 19:30.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *