„Sto wynalazków na stulecie” – nowy cykl w radiowej Czwórce

Kto wynalazł walkie-talkie? Kto lampę naftową? A pierwszego PC-ta? Odpowiedzi na te i podobne pytania znaleźć można w nowym edukacyjnym cyklu radiowej Czwórki „Sto wynalazków na stulecie”. Akcja wpisuje się w tegoroczne obchody niepodległości Polski i potrwa do końca grudnia.

Bomba kryptologiczna, która pozwoliła złamać szyfrogramy Enigmy, łazik marsjański, kamizelka kuloodporna, wycieraczki samochodowe, a także powszechnie używany biurowy spinacz – wszystkie te wynalazki świat zawdzięcza Polakom.

Wiele z tych wynalazków rodziło się w czasach, kiedy naszego kraju nie było na mapach świata. O wielu konstruktorach dzisiaj się już nie pamięta. W cyklu „Sto Wynalazków na Stulecie” przypominamy ich nazwiska i wyjaśniamy, w jaki sposób zmieniły świat – mówi Justyna Majchrzak, pomysłodawczyni akcji.

Czwórka zaprasza do słuchania audycji „Stacja Nauka” w środy (po godz. 12.00) oraz „Zaklinacze czasu” w soboty (po godz. 14.00) na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *