Styczeń z Anną Polony w TVP Kultura

Trzy wybitne przedstawienia teatralne oraz kapitalny film w TVP Kultura – to styczniowy program „Miesiąca z Anną Polony” – wielką damą polskiej sceny, znaną z żywiołowego temperamentu i niezłomnego charakteru, która 21 dnia tego miesiąca ma 75. urodziny.

We wtorek 7 stycznia TVP Kultura pokaże komedię autorstwa Adolfa Nowaczyńskiego „Wiosna Narodów w cichym zakątku” (1997) w opracowaniu i reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Maman Liedermayer, którą w spektaklu zagrała Anna Polony, uznawana jest za jedną z najzabawniejszych ról aktorki. Wiosna Narodów… to awanturnicza satyra na mieszczańskie postawy zachowawcze, galicyjską pretensjonalność i hipokryzję, które stanowiły dla autora synonim całego polskiego społeczeństwa. Choć na scenie co i rusz przewijają się upiory przeszłości – polscy więźniowie polityczni, widma zsyłek i niewoli – gorzko-śmieszny spektakl Tadeusza Bradeckiego, do dziś zaskakuje swą aktualnością.

We wtorek 14 stycznia TVP Kultura wyemituje przedstawienie w reżyserii Eliny Lo Voi – „Lekcja” Eugene’a Ionesco (1990). Spektakl grany był w krakowskiej piwnicy przy Sławkowskiej. Surowe mury, specyficzna i niepowtarzalna atmosfera tego miejsca grają tutaj na równi z aktorami. Inscenizacja tej popularnej sztuki rumuńskiego pisarza była przełomowa. Po raz pierwszy rola Profesora została powierzona kobiecie. Odważna decyzja obsadowa reżyserki w połączeniu z brawurowym popisem aktorskim Anny Polony, zadecydowały o ogromnym sukcesie spektaklu i uznaniu krytyków.

We wtorek 21 stycznia TVP Kultura pokaże legendarne „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego. Przedstawienie to zostało zarejestrowane w 1979 roku w Starym Teatrze w Krakowie, pięć lat po premierze, a cztery – po tragicznej śmierci reżysera. Mimo że dramat młodopolskiego dramaturga wystawiano wcześniej i później wielokrotnie, właśnie ten spektakl zyskał sobie opinię „wzorcowego” i przeszedł do legendy. Z biegiem lat na jego temat powstała bogata literatura fachowa, pełna zachwytów nad inscenizacyjnym geniuszem Swinarskiego, scenograficznym kunsztem Kazimierza Wiśniaka, kompozytorską maestrią Zygmunta Koniecznego i aktorską wirtuozerią Anny Polony w roli Muzy, Jerzego Treli w roli Konrada oraz całego zespołu aktorskiego Starego Teatru w Krakowie.

„Miesiąc z Anną Polony” zamknie we wtorek 28 stycznia akcent filmowy, czyli debiut reżyserski Borysa Lankosza z roku 2009: obsypana wieloma nagrodami czarna komedia – „Rewers”, w której Annie Polony partnerują Krystyna Janda, Agata Buzek i Marcin Dorociński.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych we wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę i której matka (Krystyna Janda) próbuje za wszelką cenę znaleźć kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury…

Dodatkowo Anna Polony będzie też gościem specjalnym magazynu publicystycznego „Hala odlotów” w TVP Kultura w czwartek 9 stycznia o godzinie 20:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *